Mitä mieltä perheestä, joka nimeää pienen pojan Urpoksi?
Kommentit (5)
Vähän aikaansa edellä. Aivan samoin suhtauduttiin Uunoon ja Väinöön vuosikymmen sitten. Sitten alkaa jälleen Pekkojen ja Mattien aikakausi ennen Jarien ja Mikojen aikakautta.
En ymmärrä. Toki vanha nimi on ja saattaa olla suvussa. Mutta en voisi nimetä lastani Urpoksi tai Yrjöksi. Ehkä tuo jonkun aiemmin sanoma Uuno olisi vähän samaa kastia..
On paljon kauniitakin poikien nimiä, myös niissä vanhoissa nimissä.
Mulla oli luokkakaveri jonka nimi oli Urpo. Sitä kiusattiin jatkuvasti siitä nimestä ja usein itki välitinnilla kun sitä kiusattiin Tyhmää kun nimistä tehdään pilkkanimiä, niin kuin Jormat, Erkit ja Yrjöt ja Esterit. Mutta tosissaan tyhmät vanhemmat jos Urpon pienelle laittaa haukuttavaksi.
No ehkä heillä on siihen omat, perhekohtaiset syynsä .
Ehkä nimi on annettu jonkun (...ehkä jo edesmenneen) lähisukulaisen, vaikkapa lapsen jommankumman isoisän mukaan, tai hänen muistoaan kunnioittaen ja ehkä näin nimen perinnettä ajatellusti ja myös omalla halullaan eteenpäin jatkaen, voisi ajatella siitä nimenannosta jotenkin näin tuon nimen lapselleen valinneiden vanhempien ajatelleen, kun ovat siihen päätyneet.
Niin, näin voisin arvioida tuon nimeämisen taustasta heidän perheessään.
Sen kummempia arvosteluja minulla ei voi olla heistä ,koska ketään 'heitähän' ei esimerkissäsi edes ole.
On vain kysymyksesi siitä 'mitä mieltä olet noista nimenantajista' ?
Sitähän sinä halusit tietää, mutta ongelma on siinä, ettei kysymyksesi tuo esille yhtään ketään todellista ihmistä kenestä voisimme yleensä jotain edes sanoa.
Eikö sitten olisi parempi jättää se kokonaan heidän asiakseen ja olla pilaamatta sillä omaa päiväänsä ja olla pahoittamatta mieltään asialla, joka ei kuulu itselle.
Aika urpo perhe.