"Sininen tulevaisuus -puolueen puheenjohtaja, eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeri Sampo Terho julkisti lauantaina blogissaan ensimmäisen kirjoituksensa neliosaisesta sarjastaan. Siinä hän käy läpi sitä, mikä politiikassa on nykyään vikana."
Kommentit (16)
"Sinisten ja Sampo Terhon tilanne on tukala, vaikka hallituksen suosio kasvaisikin.
Terhon blogikirjoituksen perässä julkaistut kommentit kertovat osaltaan, että moni perussuomalaisten kannattaja ei ole valmis antamaan sinisille anteeksi sitä, että siniset loikkasivat ja perustivat uuden puolueen.
Sävy on usein tällainen: ”Viime kesäkuussa vaadittiin muutosta ja äänestettiin sen puolesta. Eipä sinulle kelvannut. Kerran petturi, aina petturi.”"
Loikkareille ei muutos kelvannut, kun itse ei päässyt pukille demokraattisessa äänestyksessä.
Joten, siitä nyt vaan aktiivimalliin ja hakemaan muita hommia. Petturit.
En ymmärrä miksi asiat hoidetaan puolueiden avulla !
Puolueet kiristävät toisiaan asioilla, jotka eivät liity mitenkään toisiinsa. Siis monen kansan haluaman asian edistäminen tyssää siihen, että kiristetään: "Tai muuten minä marssin huomenna presidentin puheille".
Jos te sitä, niin sitten me emme sitä. Ja toisinpäin.
Miten voidaan saada aikaan missään hyvää jos on aina menetelmänä lahjonta ja kiristys: Jos te teette näin, niin sitten me näin, jotta te sitten taas saatte haluamanne periksi !
Aikuisten oikeasti, on aika alkaa joukolla äänestämään sitoutumattomia, jotka pitävät lupauksistaan kiinni vaalien jälkeenkin !
Smurffit eivät saa seuraavaa tuotantokautta.
Siniset lakaistaan säälimättä unohdusten arkistoon. Tuolla puolueella ei ole mitään tulevaisuutta. Aktiivi-Lindströmkin voi hakea muita hommia. Tavataan Jari pupukurssilla.
Suomen politiikan suurimmat viat pahimmuus järjestyksessä. Kokoomus, keskusta, siniset ja persut. Näistä jos päästäisi eroon niin suomi pelastuisi.
Vierailija kirjoitti:
Ylipitkä otsikko!
??
Että minä nautin ajatellessani niitä työttömiä, jotka äänestivät viime ek-vaaleissa persuja :-DDD #aktiivimalli #sitäsaamitätilaa
Konsultti Notkoselkä kirjoitti:
Siniset lakaistaan säälimättä unohdusten arkistoon. Tuolla puolueella ei ole mitään tulevaisuutta. Aktiivi-Lindströmkin voi hakea muita hommia. Tavataan Jari pupukurssilla.
Jarppa hommaa saikkua...
Katkeraa ja itkun vihaista tekstiä palstapersuilta :D itse ainakin tulen äänestämään Sinisiä ensi vaaleissa
Vierailija kirjoitti:
Katkeraa ja itkun vihaista tekstiä palstapersuilta :D itse ainakin tulen äänestämään Sinisiä ensi vaaleissa
Sinä ja kuka muu muka?
Lilliputeille tulee ainakin yksi ääni. Ainoa äänestäjä on jo ilmoittanut tukensa.
Smurffit