Nyt puhuu valtakunnansyyttäjä Matti Nissinen: "Luulen tietäväni, miltä Jari Sillanpäästä tuntuu"
"Valtakunnansyyttäjä Matti Nissinen sanoo Ylen erikoishaastattelussa haluavansa jatkaa virassaan. Oikeusministeri pohtii parhaillaan, irtisanotaanko Nissinen."
https://yle.fi/uutiset/3-10029914
Voisi Matti vetää ihan itse oikeat johtopäätökset ja todeta ettei jatkoon ole mahdollisuutta, kun uskottavuus on mennyt.
Pitääkö se viedä koko oikeuslaitokseltakin samalla?
Kommentit (5)
Jotkut oikeusoppineetkin ovat arvioineet, että teidän ei pitäisi jatkaa virassanne. Mitä mieltä olette näistä näkemyksistä?
"En lähde niitäkään tässä sen enemmän kommentoimaan. Olen oman päätökseni tehnyt, ja heillä on erilainen näkemys."
Miksei Suomessa kukaan korkealla olevista virkamiehistä omaa yhtään häpeää? Ihan sama mitä tekee, kaikki on vaan hyvin!
Tietää siis miltö meta tuntuu? Cool...
Ne, jotka tietävät kyseisen henkilön eivät varmastikaan ylläty Nissisen käytöksestä. Mies on menettänyt suhteellisuudentajun kuin elämän hallinnankin jo aikaa sitten niin työ-kuin yksityiselämässä. Harmillista, erityisesti hänen alaisilleen ja niille syyttäjille, jotka tekevät parhaansa. Ja erikoista että mies on ehtinyt huseerata näinkin kauan ennen kun jäi kiinni.
No nyyh kun pikkujutusta viedään rahakas virka. Valtakunnansyyttäjä (!?!) ei tullut ajatelleeksi ettei broidin firmaa saa sponssata verovaroilla. Ihan mielipuoliseksi mennyt ministerien ja huippuvirkamiesten touhut tässä maassa.
MIKSI ETTE EROA?
Helsingin Sanomat julkaisi 11.1.2018 syyttäjille tehdyn kyselyn, johon oli vastannut lähes puolet teidän alaisistanne. Vastaajista lähes 80 prosenttia oli sitä mieltä, että teillä ei ole edellytyksiä jatkaa virassanne. Miten kommentoitte tätä kyselyä?
"En näitä lukuja halua kommentoida muutoin, kuin että on harmi, ettei kannatuskyselyjä ole tiedossa aikaisemmilta vuosilta, niin en tiedä, miten kannatukseni on kehittynyt."
Tsiisus, mikä ukko!