Kuka sinä olet äiti roolisi takana?
Tunnetko vielä itsesi äitiyden takana? Ootko luopunut sinulle tärkeistä asioista äitiyden myötä. Tunnetko, että olisit kadottanut jotain oleellista itsestäsi?
Kirjoitin omia ajatuksia aiheesta tänään blogiini.
https://parempiitsetunto.blogspot.fi/2018/01/se-hetki-kun.html
Kommentit (7)
Ap takaisin kouluun. Vai vielä blogi?
Kyllä tämän palstan pitäisi olla vain aikuisille eikä teinikoulupudokkaille kuten ap.
Olen minimalisti, joka tahtoisi vastata vain omasta arjestaan, sitten kun lapset ovat kasvaneet. Minulle jäisi aikaa keskittyä vain olennaiseen. Nyt tuntuu siltä, että arki ei pyörisi ilman työpanostani. Vaikka tietäisinkin parhaat tavat tehdä käytännön askareet pois päiväjärjestyksestä, niin en pysty niitä hallitsemaan ja nauttimaan niistä täyspainoisesti. Opetettavana on sekä puoliso että lapset.
Oikein odotan, että saavat selvitä omillaan ja oikeuttani nauttia koko taidoistani omaksi edukseni, tavalla jolla haluan ja vain sovitusti muidenkin eduksi.
Rakastan luontoa. Tahdon pitää sen puhtaana. On vaikeaa nähdä miten suruttomasti ihmiset kuluttavat, eivätkä huolehdi esim omaisuudestaan. On surullista nähdä erilaisia riippuvuuksia ja niiden aiheuttamaa tuhoa. Tahdon kuunnella linnun laulua, nähdä auringon nousun, laskun, kuulla aaltojen kohinan, heinäsirkan sirityksen ja haistaa kesäsateen, tuulen ja helteen. Tahdon nähdä kun kasvit kasvavat. Tahdon tuntea. Tahdon olla vapaa sielu.
En oikein ymmärrä tuossa blogissa esitettyä problematiikkaa. Siis tokihan omille harrastuksille jää vähemmän aikaa nyt kun lapset ovat pieniä, mutta en ole silti mihinkään kadottanut itseäni. Mitä se tarkoittaa? Tiedän kyllä kuka olen ja millaisesta tekemisestä nautin, vaikkei itseään voikaan jatkuvasti toteuttaa.
Mikset kysy äidiltäsi suoraan mikä hän on roolinsa takana?
Vierailija kirjoitti:
Ap takaisin kouluun. Vai vielä blogi?
Ap on oivallinen esimerkki bloggaajien typeryydestä. Eipä minulla muuta.
Minä toimin äiti roolini takana yhdys sana poliisina.