Hoitoalalla olevat! Millaisen perehdytyksen olette saaneet?
Jos vielä kertoisit oletko sh vai lh ja millä alalla :)
Oliko perehdytys riittävä? Kuinka nopeasti sait pärjätä yksin?
Kommentit (5)
Olen sairaanhoitaja tk:n ns akuuttiosastolla. Sovittiin esimiehen kanssa, että olen kuukauden kelan rahalla perehtymässä. Oli hyvä asia, kun ei vielä vastuuta, mutta sain tehdä lähes kaikkea paitsi ei iv lääkkeiden antoa.
Työt on jatkuneet tuon jälkeen jo vuosikaudet. Vakipaikan sain nopeasti.
Kotihoidossa, perehdytys 2 aamuvuoroa ja 1 iltavuoro. Tulin kesäsijaiseksi mutta jäin vakkariksi. Sama käytäntö uusille vakituisille ja pidempää sijaisuutta tekeville, samoin niille jotka tulee pooliin eli tekee jatkuvasti sijaisuutta eri kotihoidon paikkoihin tarpeen mukaan.
Yksittäisille sijaisille jotka tulee päiväksi tai kahdeksi ei ehditä aamulla muuta kun kertoa nopeesti jokaisesta asiakkaasta, neuvoa mistä löytää tarvikkeet, kartta ja avaimet käteen ja menoksi.
Niin ja siis lähihoitaja, toi kolmonen.
Lähihoitaja kotihoidossa. Menin alunperin yhden päivän tuuraajaksi, ja perehdytykseni oli lähinnä osoite- ja tehtävälista ja kerrottiin, mistä löytyy käsidesiä ja hanskoja. Varsinaista perehdytystä en ole saanut koskaan, työ on opettanut. Minusta kyllä se perehdytys ja ihan vakihoitajan mukana kulkeminen edes päivän verran olisi erityisen tärkeää juuri kotihoidossa, kun ei voi muilta hoitajilta katsoa mallia ja koko ajan kysellä, kun siellä tien päällä ja vastuussa ollaan yksin.