Mitä tehdä edesmenneen äidin koruille?
Ei niitä oikeen viitsis myydä eikä poiskaan heittää. Kaikki keltakultaa. Itse en käytä keltakultaa. Vihkisormukseni valkokultaa, joten keltakullan yhdistäminen siihen näyttää hassulta.
Kommentit (9)
Mä jaoin ne tyttärilleni ja veljien tyttärille. Jokainen sai muiston mummusta.
Onko sinulla lapsia joille niitä voisi joskus antaa?
Itsekin käytän valkokultaa ja hopeaa, mutta omistan keltakultaisiakin koruja. Ne odottavat lapseni aikuistumista. Osa on perinnöksi saatuja.
Toinen mahdollisuus on teettää niistä jotain muuta. Esimerkiksi keltakultaiseen sormukseen voisi teettää hopeisen kaverin ja yhdistää sormukset toisiinsa. Tai kaulaketjuun yhdistää Pandora- sarjan hopean sävyisiä lisukkeita.
Vierailija kirjoitti:
Ei niitä oikeen viitsis myydä eikä poiskaan heittää. Kaikki keltakultaa. Itse en käytä keltakultaa. Vihkisormukseni valkokultaa, joten keltakullan yhdistäminen siihen näyttää hassulta.
Säilytä ehdottomasti jälkipolville. Tai anna niitä jo aikuisille lapsillesi, mielellään niin että kaikki ovat koolla.
Säästä ne. Joskus voi tulla tilanne että joudut kanittamaan niitä rahapulassa - niin minäkin teen. Älä missään nimessä ainaskaan myy niitä.
Säilytä. Makusi voi muuttua kullan värin suhteen. Sitä paitsi keltakulta ja valkokulta sopii mainiosti rinnakkain. Voit antaa myös muille sukulaisille tai äitisi ystäville muistoksi.
Minulla vai yksi lapsi, poika, lisää tuskin enää tule. Pari korua meni suvun tytöille.
Itselläni ei juuri aitoja koruja ole jotka vois noihin yhdistää ja teettää uusia koruja.
Ehkä pistän vaan kaappiin säilöön.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Minulla vai yksi lapsi, poika, lisää tuskin enää tule. Pari korua meni suvun tytöille.
Itselläni ei juuri aitoja koruja ole jotka vois noihin yhdistää ja teettää uusia koruja.Ehkä pistän vaan kaappiin säilöön.
Ap
Säilytä ihmeessä. Voit antaa niitä sitten lapsenlapsille.
Siinä se on taas yksi tyylitietoinen Lyyli. Ei voi yhdistää sitä tai tätä. Väri ei sovi sisustukseen tai tukan väriin tai ties mihin. Säilytä mieluisimmat muistoesineinä ja anna loput pois. Jos ottajia ei ole, niin anna myytäväksi johonkin seriöösiin huutokauppakamariin, edellyttäen siis, että ovat arvokkaita.
Säilö perinnöksi muille tai esim omalle tyttärelles