P*ska olo, mistä apua?
Olen 23v nainen ja viime päivinä olen alkanut kärsiä itsetuhoisista ajatuksista yms jotka pohjautuvat yksinäisyyteeni. Asun nyt ulkomailla. Täällä minulla ei ole kavereita ja vain poikaystävä. Muutettiin tänne Suomesta muutama kuukausi sitten.
En tiedä onko tämä jotain alun jälkeistä kulttuurishokkia vai mitä mutta en enää kestä tätä yksinäisyyttä. Kavereita mulla ei ollut juuri edes Suomessa ja tänne muutettua se vähäinenkin yhteys on jäänyt, vaikka itse yritän jatkuvasti kysellä kuulumisia whatsappissa jne.
Sori sekavasta viestistä, oon nyt jonkinlaisen tunnekuohun vallassa. Tämä on mulle ihan uutta sillä aina tähän asti olen pitänyt itseäni tosi rauhallisena tyyppinä. Nyt yhtäkkiä tuntuu että voisin pistää kaiken palasiksi. :(
Kommentit (4)
Hei ap.
Itsetuhoiset ajatukset ovat aina merkki siitä, että jokin sietokyvyssä on ylittynyt. Se kannattaa ottaa tosissaan. Kannustan sinua menemään lääkärille, vaikka oletkin ulkomailla, toivottavasti kieli- tai kulttuurimuuri ei estä kertomasta tuntemuksiasi. Lääkäri voi miettiä kanssasi jaksamistasi tukevia vaihtoehtoja.
Ulkomaille muutto on aina stressitekijä, vaikka se olisi toivottukin. Kaikki muuttuu, ihmiset, tavat ja systeemit ovat vieraita. Yksinäisyys ja orpous ovat usein läsnä, kunnes saa uudet sosiaaliset kuviot kuntoon. Onko sinulle tarjolla vertaistukea, siis muita muuttaneita, joilla kenties on samoja ajatuksia?
Toivon sinulle, että saat tukea ja elämänhalusi ennalleen.
Heipsuli ve, elämi on totaalisesti pilattu...😭
Sekasin chat?