Lapset huonontavat äitien henkistä ja fyysistä hyvinvointia
Ilman lapsia äideillä olisi enemmän aikaa ja mahdollisuuksia pitää itsestään huolta. Heidän elämänsä olisi myös monipuolisempaa, mikä osaltaan auttaisi henkisessä hyvinvoinnissa.
Kommentit (14)
Ilman lapsiahan sitä liikkuisi joka päivä ja kävisi joka päivä mielenkiintoisissa paikoissa. Se pitäisi elinvoimaisena.
Taas on selkärangattomat liikkeellä. Asenteesta on kiinni jos lapsi on ylitse pääsemätön.
Huokaus. - pitäiskö tässä mennä pyytämään äidiltä omaa olemassa oloani anteeksi. Äiti parka ei osannut ajatella omaa parastaan kun synnytti minut. Miten tämän taakan hän voi kestää? Onnekseni itselläni taitaa olla jokunen kohtalon toveri, joka on syntynyt tänne ja jäänyt elämään enemmän ja vähemmän lähellä äitiäni ja hänestä riippuen. Onneksi äitini rinnalla ja apuna on ollut myös isäni, joka ei taida ihan täysin olla myöskään siihen, että ole olemassa.
- Ehkä tulevaisuudessa lapset voidaan siirtää suljettuun laitokseen, jossa automaatio ja robotit huolehtivat meistä. ,ikä lienee vain välivaihe, kun varmaan ainakin minunkaltaiseni otuksen varmasti korvaisi ja olisi montakertaa parempi ja miellyttävämpi ja tyydytystä tuovampi joku kybrologi.
Elämä on, Suomessa saat kuitenkin valita
En enää ikinä hanki lapsia toista kertaa.
Olipa hassu aloitus. Nainen ei ole äiti, jos hänellä ei ole lapsia. Lapseton nainen ei ole äiti.
Ihminen on onnellisempi kun tekee asioita muiden kuin vain itsensä hyväksi. Omat pienet lapset on tähän tarkoitukseen kätevästi aina saatavilla, vaikka toki vaihtoehtojakin on.
Vierailija kirjoitti:
Olipa hassu aloitus. Nainen ei ole äiti, jos hänellä ei ole lapsia. Lapseton nainen ei ole äiti.
Paitsi jos äiti on joutunut syystä tai toisesta luopumaan lapsistaan pysyvästi. Joku tämän kokenut voinee tulla ja kertoa miten mahtavasti henkinen hyvinvointi kasvoi.
Tämän takia pysynkin lapsettomana. Musta tulisi onneton.
Ympäristö luo ne paineet jotka pilaavat äidin elämän. Näin on.
Ne biologiaan kuuluvat jutut kestää koska vastaavasti on myös rakkautta.
Mutta ihmisäidiltä on kielletty kaikki rajojen laitto muuta kuin yhteisön mieliksi.
Sitten äidin velvollisuus on kasvattaa lapsesta yhteiskunnan jäsen ja se se vasta rassaa. Olisi helpompaa olla eläin joka opettaa pennun metsästämään ruokaa.
Täysin päinvastoin. Olen ollut onnellinen saatuani lapsen.
Liikun lasten kanssa ja he pitävät minut liikkeellä. Lapset saatuani loppui epäterveellinen silloin tällöin ryypiskely. Eihän se kaikilla lopu, mutta mullapas loppui. Lasten takia en kelpuuta ketä vaan äijänkörilästä elämääni, eli laadukkaasti ilman psskoja ihmissuhteita.
Vierailija kirjoitti:
Liikun lasten kanssa ja he pitävät minut liikkeellä. Lapset saatuani loppui epäterveellinen silloin tällöin ryypiskely. Eihän se kaikilla lopu, mutta mullapas loppui. Lasten takia en kelpuuta ketä vaan äijänkörilästä elämääni, eli laadukkaasti ilman psskoja ihmissuhteita.
Mitä puhut jostain äijänkörilään kelpuuttamisesta? Sinulla on lapsia, joten heillä on isä. Hän on sinun miehesi. Vai mitä yrität sanoa?
Elämä olisi paljon rikkaampaa ja mielenkiintoisempaa. Lapset pitävät ihmisen liikkumattomuuden tilassa.