Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muita joilta kotityöt ei vaan suju raskaus/pikkuvauva aikana

Vierailija
12.12.2017 |

Mulla useampi lapsi joten olen huomannut kaavan tässä. Raskausaikana ja vielä kunnes lapsi täyttää nvuoden on koti täysi kaaos. Hyvä jos jaksan pyykit pestä ja kaiken siivoamisen jätän viime tippaan.
Toki väsymys näinä aikoina on aina lähes lamauttava mutta tajusin juuri että nuo hommat eivät edes kiinnosta..
Sitten kun lapsi on taas n 2-3v löydän itsestäni taas sen puolen ketä kiinnostaa/jaksaa pitää kodin edes peruskunnossa ja usein jopa nautin sisustamisesta.

Lähinnä ihmettelen että eikö juuri tuo raskaus ja pikkuvauvan pitäisi motivoida pitää koti kunnossa? Vaikka olisi kuinka väsynyt niin missä hitossa on minun pesänrakennusvietti..
Onko muilla vastaavaa lamaantumista ja sisäänpäinkääntyneisyyttä?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
12.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helppo raskaus -> koti oli tiptop ja vauvan kamat valmiina varmaan joskus rv 23

Vaikea raskaus -> koti oli kuin pommin jäljiltä ja vauvan kamoja hankittiin vielä synnytyksen jälkeenkin

Helppo vauva -> jaksoin tosi hyvin siivoilla ym vaikka oli vauvan lisäksi taapero jaloissa pyörimässä

Vaikea/ koliikkivauva -> en jaksanut tehdä mitään vauvanhoidon lisäksi, en edes huolehtia itsestäni. En vaikka vauvakin oli esikoinen/ ainokainen. 

Eli mulla nämä ainakin peilaa hyvin vahvasti juuri siihen omaan olotilaan; miten on saanut nukkua, onko kipuja, pahoinvointia, kuormitusta jne.. Ihan luonnollista mielestäni ettei koti ole tiptop jos esim. oksentaa 24/7 raskausaikana. 

Vierailija
2/2 |
12.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin totta tuo olotila yms puitteet. Mulla vaan jokainen raskaus ollut samanlainen tuon siivousinnon kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme viisi