Onko kukaan ottanut Vepsäläiseltä nousukausi rahoitusta?
mainostavat 100vuoden korotonta ja kulutonta maksuaikaa. Kandeeko ostaa designia nyt?
Kommentit (8)
Siinä taisi olla nykyään 5000 euron alaraja. Minusta hyvä markkinointikikka, mutta ei ole tarvetta tuollaiselle määrälle huonekaluja. Tai no saisihan sen menemään vaikka yhteen tuoliin, mutta niin kovaa hinkua ei ole.
Noin muuten ostan kyllä mieluummin kerralla kunnollisen ja kestävän kuin muutaman vuoden välein uutta.
haluttaisiin Flos valaisin kotiin, se ei vielä kata tuota 5000€ summaa, ei oikein keksitä mitä muuta haluttaisiin, tai olishan sitä vaikka ja mitä. Kaikki huonekalut on aika kuluneita.
ap
Vierailija kirjoitti:
100 vuoden?
Tällä rahoituksella kannattais ostaa sänky Ruususen unia varten! :D
Flos-valaisin ei ole minun makuuni, mutta tärkeintä että itse tykkää. Tuo on vain 1500€, pitäisi ostaa vielä 3500 eurolla jotain muuta. Tulee kalliiksi tuo valaisin, jos väkisellä alkaa ostella että saa viisi tonnia täyteen. Muutenkin huonekalujen ostaminen rahoituksella on hieman kyseenalaista, vaikka korkokuluja ei tulisikaan. Rahoituksen käyttäminen heikentää arviointikykyä. Jos vaihtoehtona on käyttää säästettyjä rahoja, niin niitä ei tule niin kevytmielisesti hassattua.
Jos on oikeasti tarve uudistaa useampia huonekaluja, niin tuo Nousukausi-rahoitus on ok. Edellyttäen, että olisi maksukykyä maksaa myös käteisellä. Ne 5000€ voi jättää sinne sijoituksiin missä ne nytkin on, ei tarvitse maksaa luovutusvoittoveroa ja sijoituksille saa tuottoa jatkossakin.
Korottomat ja kuluttamat rahoitukset perustuvat usein siihen, että käteisellä ostaville annetaan merkittävä käteisalennus. Samahan se on kun ostaa uuden auton käteisellä, pari tonnia tippuu hinnasta heti, ja lainalla ostava luulee saavansa halvan rahoituksen.
100 vuoden?