onko mitään täysin netissä suoritettavaa lyhyttä tutkintoa?
ja ei ainuttakkaan käyntiä missään muualla kuin netissä?
Kommentit (6)
Avoimessa paljon verkkkursseja, jonka jälkeen voi hakeutua tutkinto-opiskelijaksi. Mutta ei kyllä vastannut kysymykseesi. Ehkä kannattaa lähteä kuitenkin siltä pohjalta liikkelle mikä kiinnostaa ja sen jälkeen katsoa koulutusvaihtoehtoja. :-) Kyllä niitä täysin etätutkintojakin on . Mutta en tiedä kuinka arvostettuja ne on tai kuka näitä ylipäätään valvoo? Tutkinnonhan on voinut oikeasti suorittaa kuka vain.
Mielestäni jo aika vapaata opiskelua ettei luennoilla tarvitse käydä, vaan esim. materiaalit löytyy netistä ja vain tentti on paikan pääällä. Jos on jotakin rajoitteita tai ei muuten vain halua osallistua kontaktiopiskeluun niin onhan se hyvä muuoto. Tästä vapaampi opiskelu, takroittaa jo ettei tutkinto ole "virallinen."
Avoimessa voi suorittaa joistakin yliopistotutkinnoista suuren osan, Seminaareissa vaaditaan läsnäoloa, mutta senkin voi järjestää netin kautta.
Kyllä niitä on vaikka millä mitalla. Multakin voi ostaa esim. yksisarvishoitajan tai ravintoterapeutin paperit ja niihin liittyvän kurssin laajuus ja vaikeusaste voidaan sopia mielesi mukaan. Ja rämähän on täysin laillista, koska ravintoterapeutti ei ole suojattu ammattinimike, toisin kuin ravitsemusterapeutti.
Tää kiinnostais minuakin. Ja varmaan aika montaa syrjäytynyttä, liikuntavammaista tms! Ja jos tuommoista ei jo ole niin miksi ei?