Kaason purkaus: Morsian vaihtaa koko ajan hääpäivää!
Jokin aika sitten ystäväni pyysi minua kaasokseen, ja suostuin tehtävään mielelläni. Pidän juhlien järjestelystä ja kymmenen vuotta tuntemani ystävän auttaminen tuntui mukavalta ajatukselta.
Nyt ongelmaksi on muodostunut se, että morsian (siis toki hääpari yhdessä) muuttaa koko ajan hääpäiväänsä. Ongelman tästä tekee se, että tuoreimman muutoksen jälkeen tämä hääpäivä on nyt neljäs valittu. Aiempia ennen on askarreltu yhdessä koristeita ja kutsukortteja, jotka sopivat häiden ajankohtaan värimaailmaltaan ja sitten kun morsiamen mieli onkin muuttunut, koristeet onkin turhia.
Omahan on rahanmenonsa, mutta nyt alkaa jo tuntua siltä, etten kohta enää viitsi tai jaksa tätä soutamista ja huopaamista.
Polttareistaan odottaa jotain suureellista ja aina kyselee että onko niitä jo suunniteltu.. turha kai suunnitella kun se hääpäivä aina muuttuu ja morsmaikku kuitenkin haluaisi polttarinsa lähellä häitä, kuten tapana on. On sitten närkästynyt, jos sanoo että lähemmin sitten katsellaan tuota asiaa.
Sekavasti ja huonosti kirjoitettu, mutta mitä te tekisitte? Voisinko jo sanoa morsiamelle että en enää jaksa jatkaa tätä?
Kommentit (7)
Sano, että ottaa häihin liittyn yhteyttä sitten, kun päivä on varma eikä enää muutu.
Toivottavasti ei käy kun mulle. Morsian pompotti hulluna ja kun kaikki oli valmiina, hän ei halunnutkaan vihille. Siinä sitten peruttiin kirkko, hääpaikka, pitopalvelu, bändi ja yhteinen hautapaikka. Polttari viikonloppuna saatiin rentoutua valmiiksi maksetussa mökissä, ilman morsianta.
No se on kyllä kumma! Yleensä saa olla kiitollinen, kun löytyy yksikin päivä, jolloin on tilaa sekä juhlapaikassa että kirkossa.
Ei se ihan noin onnistu, kun pitää varata vihkijä ja vihkipaikka hyvissä ajoin ja suosituimpiin paikkoihin on vuoden jono.
Ei kai kukaan ole niin umpihölmö, että askartelee kaikki koristeet ennen kuin hääpaikan varaus on varmistettu.
Luin että kaasupurkaus ja ajattelin että mitähän se morsian on syönyt.
M
Sinulla ei taida olla kokemusta kaasona olosta? Mitä vain muita juhlia on ihan jees järjestää. Mutta kaasona oleminen ei ole samaa. Vaan se on juurikin tuota, että fiksukin morsian muuttuu aivan kammottavaksi vaatijaksi ja yli-innokkaaksi, kun on niistä omista häistä kysymys. Ja en muuta sanokaan, kuin että kaason homma on ymmärtää ja tukea.
Mutta ei pidä etukäteen kuvitella, että kaason pesti olisi jotain mukavaa yhdessä tekemistä.
Voit sanoa ja sanot, ellet kestä moista soutamista.