Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vesisote, miten meitä viilataan taas linssiin?

Vierailija
14.10.2017 |

En lukenut tätä artikkelia läpi, mutta kun sotesta on kysymys ja Sipilän nimikin mainitaan, niin lukematta edes artikkelia, niin voi automaattisesti olettaa että seuraavasta on kyse:
https://yle.fi/uutiset/3-9881950

-veden hinta nousee
-rahat valuvat yksityisille toimijoille, lähinnä veroparatiisiyhtiöt, jotka eivät maksa veroa Suomeen
-palvelut huononevat
-työttymyys lisääntyy, myös talkootyöläiset potkitaan pois, sillä eihän nyt kansa saa hyötyä ilmaisesta työvoimasta, lähinnä jos yksityiset firmat siitä hyötyvät, niin ilmaista työvoimaa voi aina käyttää
-tämäkin viesti lähtee poistoon, koska eihän nyt tällaista voi kritisoida

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
14.10.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomeksi tuo tarkoittaa, että syrjäkylien vedenkäyttäjät halutaan maksamaan isojen kaupunkien vesihuolto.

Ilmeisesti kaikilla kasvukeskuksilla on edessä isot saneeraukset ja juomakelpoinen vesi pitää tuoda entistä kauempaa. Oulu haaveilee veden ottamista 100 km päästä Pudasjärveltä ja liekö kohta Helsingin päijännetunneli liian pieni.

Vierailija
2/2 |
14.10.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jaa. Kun nyt katsoo, että missä on ollut vesikriisejä, on annettu kehotuksia keittää vedi tai kieltoja käyttää keittämättäkään, ja ylipäänsä veden laadun ongelmia, niin ei ne paikat ole isoja kasvukeskuksia, vaan nimenomaan pienempiä paikkakuntia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan neljä