Join eilen punaviiniä n. 12-14 cl ja yöllä heräsin krapulassa
Hirveä jano ja oksettava olo iski yöllä. Voiko olla mahdollista? Opiskelijana ryyppäsin kuin sieni aina silloin tällöin. Nyt perheenäitinä en ole ottanut kuin yhden saunaoluen tai 10 cl viiniä joskus.
Kommentit (9)
Aamulla ei onneksi tuntunut missään, sillä kaadoin vettä kurkkuun yöllä monta kertaa. Mietin vain, että onkohan elimistössä jotain vialla vai kuuluuko ikään. Ap
Ihan normaalia, mulle saattaa tulla krapulamainen olo yhdestä oluestakin.
Varmaan olit juonut liian vähän vettä mahdollisesti jopa pitkin viikkoa ja tämä kostautui. Tiedä häntä. Stressi ja väsymys kuten edellä mainittu merkitsevät myös näissä jutuissa.
Johtukohan minunkin krapula siitä viinilasillisesta. Perkule, jätän kyllä tänään sen viinin pois ryyppymenusta.
Vaikea uskoa, että kenellekään tulisi krapula pelkästään yhdestä alkoholiannoksesta. Muut tekijät ovat varmaan myötävaikuttaneet asiaan. Sulla on varmaan ollut jo valmiiksi nestehukka ja juomasi viini on ollut kuivaa, lisäksi punaviinin tanniini aiheuttaa joillekin päänsäryn.
Itselleni tulee myös ihan jäätävä päänsärky ja migreeni, jos juon punaviiniä tai punaviiniglögiä. Aikanaan piti mennä kaverin kanssa automessuille seuraavana päivänä, mutta join kaksi lasillista glögiä edellisenä iltana ja oksentelin pitkin seuraavaa päivää.
Muistaakseni ilmiö liittyy yliherkkyyteen tanniinille ja sitähän punkussa on oikein reippaasti.
Sulla on maksassa jotain pahasti vialla.
Viini kuivattaa elimistöä ihan eri tavalla. Jos on syönyt vähän kevyemmin ja unohtanut juoda vettä, voi väsyneenä ja stressaantuneena käydäkin noin.