Miten usein ostatte tuoreita ananaksia?
Ostin yhden pitkästä aikaa, maksoi 4,99 € luomuyksilö. Olipas kallis mutta onhan se iso ja siitä söi kuusi henkeä. Oli makeaa ja hyvää.
Mietin jos ostaisin kahden viikon välein vaikka aina uuden...
Kommentit (24)
Ostan aina vain silloin kun ananas on alennuksessa. Olen pihi.
Aina tarjouksesta. Citymarketista ostin eilen, kun on 1 €/kg tarjouksessa.
Jonkun kerran vuodessa, kesäisin yleensä. En kyllä osta purkkiananastakaan. Kahdella viidestä perheenjäsenestä ananas kirvelee suussa (joku allerginen reaktio), joten siksi jää vähemmälle niiden osto. Ostan sitten erilaisia meloneja ja kiivejä yms.
En ikinä. Ananas on pahaa ja sen syömisestä tulee suu kipeäksi.
Ostin yhden kerran ja toista ei tule!
Ei ollut kallis, mutta purkista saa mehukkaampaa ja helpommin.
Vierailija kirjoitti:
Pitäisi olla "tuoreita ananaita".
Mutta sitten mies hermostuu!
Aina kun tekee mieli, ehkä pari kertaa kuussa. En katso hintaa, ei mua tollanen ananaksen hinta konkurssiin vie. Pilkon sen saman tien pieniin palasiin ja säilytän jääkaapissa rasiassa; siitä on helppo ottaa pari kertaa päivässä vaikka jugurtin sekaan.
En ole ostanut koskaan. Purkkitavaraakin ehkä kerran 10 vuoteen jos innostun johonkin ruokaan laittamaan, eipä sitä oikein kukaan meillä syö.
Vaihtelevasti ostan. On kausia, kun ostan ananaksen kerran, pari viikossa. Sitten saattaa olla muutama viikko välissä ja taas maistuu.
Olen ostanu pari kertaa. On ihan törkeän hyvää. Ei voi verratakkaan purkkiananakseen.
Mulla menee siitä suu rikki joten ostan vain lapsille parin kk välein.
kausittain. Usein tarjouksessa 1-2e/kg, ei niin kallista. Hyvää ja terveellistä.
En koskaan mutta sain yhden tuoreen ananaan lahjaksi. Herkkua oli mutta aika sottaista raadella se.
En sen jälkeen yhtään kun muutaman kerran rikoin suuni kyseisellä hedelmällä. Ihana maku, mutta kirvelevä suu ei ole ihana.
Vierailija kirjoitti:
En sen jälkeen yhtään kun muutaman kerran rikoin suuni kyseisellä hedelmällä. Ihana maku, mutta kirvelevä suu ei ole ihana.
Seuraavalla kerralla kuori se.
Kerran kaksi kahdessa vuodessa ja syön kaiken aina yksin tietenkin kokonaisen kuorittuna ja viipaloituna. Voisin nyt syödä ananaksen.
Asun lämpimässä maassa, jossa ananakset kasvaa. Maksaa vaihtelevasti euron tai vähemmän tai vähän päälle, jos on oikein iso. Ihan sairaan hyvää.
En juuri koskaan, kun ne ovat niin kalliita.