Apua koiraihmiset!
Hei koiratietäjät!
Kertokaahan, voiko corgin turkkia vähän lyhentää karvanlähdön vähentämisen toivossa? Entäpä miten itse saatte kodin pidettyä karvattomana ja siistinä?
Kaikki vinkit tervetulleita, kiitos :)
Kommentit (7)
Jos koiranomistaja haluaa karvattoman kodin niin hän imuroi päivittäin tai opettelee sietämään karvoja joka paikassa. Miten nää itsestäänselvät perusasiat tulee aina vaan toisille yllätyksenä?
Mun corgista lähtee ihan tajuttomasti karvaa. Käytän furminatoria päivittäin ja imuroin meljein joja päivä mutta silti karvaa löytyy millon mistäkin. Jos mun siivousväli olisi viikon niin karvaa olis varmaan polviin asti 😁
Niin ja se lyhentäminen ei auta kun irtokarvat ovat pohjavillaa. Pitää vaan harjata ulkona ahkerasti.
Kyllä siihen tottuu.
Jos koira vielä harkinnassa, valitse joku ohuempiturkkinen rotu.
Ei voi lyhentää ja kyllä, corgit tunnetusti karvaavat aivan jumalattoman paljon. Minulla on leikkaamaton narttu, sillä on selvä karvanlähtö kahdesti vuodessa ja muulloin karvaa ei kamalasti lähde. Urokselle ja leikatuilla nartuilla taitaa olla tasaisempaa.
Corgi ei ole trimmattava rotu. Harjaa ulkona mahdollisimman paljon koiraa.