Mikä avuksi todella kuiviin HUULIIN?
Minulla kuivui huulet loppukesästä ja hoidin niitä sitten huulirasvalla. Huulet kuivui vielä enemmän, iho alkoi halkeilla. Lopetin huulirasvan käytön ja tilanne parani vähän. Nyt huulet todella kuivat ulkoreunoilta, mikä tähän auttaa? En nuole huuliani, perusvoiteita ja bepantenia kokeillut mutta niistä ei apua.
Kommentit (19)
Juo vettä kunnolla. 2-3l per päivä. Auttoi itselläni.
Mullakin huulirasvat vaan pahentaa, joten sipaisen pari kertaa päivässä oliivi- tai rypsiöljyä niihin, auttaa.
Vaaagiiifeemmm! Ja taas tahtoo rakastaaaa!
Bepanthenia olisin ehdottanut, erityisesti yöksi. Mutta oli kokeiltu jo... Kevyt kuorinta ja sitten kosteutus?
Kuori huulet sokeri-oliiviöljy -seoksella ja sitten laitat sitä bepanthenia. Kaupan huulirasvoja (pl Carmex ja Blistex) ei kannata käyttää ollenkaan.
Munkki Salva Mehiläisvoide.
Sillä on parantunut niin ylä- kuin alapään vaivat sekä karheat kädet. Suosittelen.
Saa luontaistuotekaupoista.
Ylä- vai alahuulet? Aloitetaan nyt siitä.
Mulla auttaa todella kuiviin huuliin Lushin Honey Trap -voide, jota laitan yöksi huulien kuorimisen jälkeen. Eli kuorin huulet illalla sokeri-öljyseoksella ja sitten tuota paksu kerros. Kohtuu hintavaa, mutta purkki kestää iäisyyden. Perushuulirasvat tai Bepanthen vaan kuivatta lisää.
Puhdasta vaseliinia ja b-vitamiini kuuri.
Kokeile vielä Hurrawin huulirasvaa
Juo paljon vettä! Syö sinkkiä ja ja laita bebanthenia yöksi.
Huomaan pojastani kun ei ole juonut tarpeeksi vettä kun huulet alkaa kuivuun ja halkeileen, korjautuu parissa päivässä kun juo paljon.
Minäkin suosittelen Burt's Bees:in huulivoide. Maksaa n. 5 euroa, ehdottomasti paras ikinä!
Kaverini käyttää Elizabeth Ardenin 8 Hour Cream mutta itse en tykkää sen tuoksusta.
Kokeile hunajaa :)