Haluaisin antaa tytön nimeksi Maria tai Mariela mutten uskalla jos hänellä onkin r-vika :(
Tai on useita kivoja "r-nimiä", kuten Erika, Maria/Marie, Mariela, Erin, Viktoria/Victoria jne.... Mutta minulla ja lapsen isällä molemmilla ollut pienenä r-vika. Meidän kummankaan etunimessä ei ole ärrää eikä sukunimessä myöskään. Jotenkin mietin, että hautaisin nämä nimihaaveeni, koska onko se nyt kivaa jos ei osaa omaa nimeänsä sanoa?! Ei ole. En halua sellaista riesaa lapselle vaikka siitä yleensä oppiikin pois (siis r-viasta) niin kyllä haluan, että lapsi osaisi aina nimensä sanoa eikä hänen tarvitsisi hävetä tai joutua vaikeisiin tilanteisiin.
Jotain muita kivoja nimiä saa ehdotella. Saa myös kertoa mielipiteensä ajatuksistani.
Kommentit (20)
Milja, Maija, Milana, Milena(M-alkuisia, kuten sun nimitoiveet)
Hilla, Pihla, Anna, Anni, Fiona, Alma, Venla, Liana.
Vierailija kirjoitti:
Tai on useita kivoja "r-nimiä", kuten Erika, Maria/Marie, Mariela, Erin, Viktoria/Victoria jne.... Mutta minulla ja lapsen isällä molemmilla ollut pienenä r-vika. Meidän kummankaan etunimessä ei ole ärrää eikä sukunimessä myöskään. Jotenkin mietin, että hautaisin nämä nimihaaveeni, koska onko se nyt kivaa jos ei osaa omaa nimeänsä sanoa?! Ei ole. En halua sellaista riesaa lapselle vaikka siitä yleensä oppiikin pois (siis r-viasta) niin kyllä haluan, että lapsi osaisi aina nimensä sanoa eikä hänen tarvitsisi hävetä tai joutua vaikeisiin tilanteisiin.
Jotain muita kivoja nimiä saa ehdotella. Saa myös kertoa mielipiteensä ajatuksistani.
Anna vain se nimi mikä tuntuu oikealta r-kirjaimesta huolimatta. Lapsihan voi ottaa kutsumanimekseen myöhemmin minkä vain nimistään jos käy niin huono tuuri, että on paha r-vika :) Meillä eka nimi on vaikeampi lausua, toinen helppo kaksitavuinen ja kolmas pitkä, mutta melko perinteinen
Mariaa ainakin saat tavata useaan otteeseen että Marja vai Ma-ri-A.
- Kivoja ja vallan erinomaisia nimiähän hyvin paljon; tosin sellaista nimeä, jonka kaikki ja aivan jokainen Av:lla kirjoittava hyväksyisi oikeaksi vaitoehdoksi edes osaksi tai sinnepäin olevana tuskin on. Mutta mitä tulee R- vikaan, niin Suomessa syntyvistä lapsista noin viidesosa ei vielä viisivuotiaana osaa sanoa R-kirjainta tai jotakin muuta äännettä. Ääntämysongelmien todellinen määrä vaihtelee tutkimuksittain: esimerkiksi vuoden 1982 tutkimuksen mukaan 25 prosenttia 7-8 -vuotiaista kärsii jostakin äännevirheestä.
Ääntämysongelmaa ei tarvitse hävetä: legendan mukaan myös esimerkiksi Aurinkokuningas Ludvig XIV:lla oli "ärrävika". - Mutta myös Isänsä kuningas Yrjö V:n kuoltua ja veljensä kuningas Edvard VIII:n luovuttua kruunusta skandaalinkäryisesti Bertie, joka on koko ikänsä kärsinyt kiusallisesta puheviasta, kruunataan hänen omaksi järkytyksekseen Englannin kuningas Yrjö VI:ksi. - Mutta ei kruunaaminen hänen puhevikaansa poistanut samalla kertaa. - Toisaalta aina ei ole tarvinnut syntyä siniveriseksi ja kuninkaalliseen perheeseen, jottei r-vika tai muu puhehäiriö olisi anteeksi annettu käppi.
Suomen varmasti yksi tunnetuimmista ellei tunnetuin r-vikainen on emerita tasavallan presidentti Tarja Halonen. - Mitä lie hänestä olsi saattanut tulla, ellei hänellä olisi r-vikaa. Mutta ei hän nyt kovin huonosti ole minusta pärjännyt vaikka hänellä moinen vika - vai tätä kirjoittaessani sanoisin mieluummin moine persoonallinen piirre lausunnassaan on ja on ollut.
No joo. Mukavahan se on, että osaat hivenen ennakoida, että miltä lapsesta saattaa tuntua, jos hän ei osaisi lausua nimeään. Hyvän ja lapselle sopivan nimen löytämine ja päättäminen on vaikeaa. Eikä se, että nimessä ei ole yhtään ärrää ole yhtään sen huonompi kuin se, ettei nimessä ole vaikka sitten yhtään ässää tai, että nimistä yhden täytyy olla joku suvussa kulkenut nimi tai miten ikinä kukin sen nimen päättääkin.
Anna Maria toiseksi nimeksi ja jos r-vikaa ei ole, alkakaa vakituisesti kutsua häntä toisella nimellä.
Marian lempinimi voi olla Maikki jos ei osaa sanoa nimeään.
Miten olisi, että antaisit toiseksi etunimeksi nimen, jossa ei olisi r:ää?
Maria Vivianne
Maria Elisabeth
Maria Lumituuli
Maria Eveliina
Victoria Anna Maria
Lumi Victoria
Isla Mariel
Alma Victoria
Alma Maria tai Alma Marie (kummatkin toimii)
Venla Marie
**
Voitte sitten, jos lapselle tulee r-vika, kysyä häneltä, jos hän haluaakin käyttää toista nimeään. Kaikki lapset eivät halua tästä huolimatta. Tai käyttää lempinimeä. Keinoja on monia!
Mun mielestä noi Maria, Marie, Mariela on tosi hyviä nimiä. Anna rohkeasti vaan! Erika myös tosi nätti ja Erin.
Itsellä oli lapsena r-vika, ja nimessä r (nimeni on tyyliin Katri) niin eipä haitanut mitenkään, opin oikein r-kirjaimen sanomaan 3 luokalla. Kukaan kavereistani ei koskaan edes puhe viastani maininnut, eli ei mitään ongelmaa ollut koskaan, eli anna ihmeessä Maria/Mariela nimi, jos siitä eniten pidät.
Niitä vikoja on paljon muitakin, voit saada vaikkapa k-vikaisen Katariinan tai l-vikaisen Lauran. Ei kannata tuota miettiä nimenannossa. Ja ne viathan yleensä korjaantuu kyllä.
Annat sen nimen, josta eniten pidät. :)
Hyviä nimiä nuo miettimäsi nimet.
Minä olen Maria ja opin ärrän vasta koulussa. En muista asian koskaan häirinneen. 🙂
Mulla nimessä r. Olin lapsena r-vikainen niin ennen koulun alkua äiti vei puheterapeutille missä sitten aika pian opittiin sanomaan se r. :-) Muistan vieläkin, että piti hokea odava odava odava odava nopeasti niin sitten yks päivä sieltä tulikin se orava :D
Minulla on r-vika vielä aikuisena, ja nimessä r. Ei ole ongelma.
Voihan lapsella olla myös s ja l vika. Pitääkö ennakoon pelätä ja antaa nimeksi Anna, kun sen ehkä lapsi oppii varmasti sanomaan.
Itse en osaa vieläkään r-kirjainta ja nimestä myös se myös löytyy.Kuittailtu on kyllä usein. Ei silti kannata nimeä "toisten" mukaan antaa vaan se mikä tuntuu oikealta. Voihan lapsella olla myös jokin muu kirjain vaikea. Itse tiedän s, e, l ja h-vikaisia. Joillakin myös y vaikea. Siinäpä sitten jäisi liuta nimiä pois jos näitä alkaisi miettiä.
Vierailija kirjoitti:
Itse en osaa vieläkään r-kirjainta ja nimestä myös se myös löytyy.Kuittailtu on kyllä usein. Ei silti kannata nimeä "toisten" mukaan antaa vaan se mikä tuntuu oikealta. Voihan lapsella olla myös jokin muu kirjain vaikea. Itse tiedän s, e, l ja h-vikaisia. Joillakin myös y vaikea. Siinäpä sitten jäisi liuta nimiä pois jos näitä alkaisi miettiä.
Aivan, ja jos sattuisi käymään niin huono tuuri, että se etunimi oikeasti olisi hänelle vaikea sanoa, niin jos on sitten 2. ja vaikka kolmaskin nimi, niin voihan ruveta käyttämään sitä helpompaa nimeä.
Maria on kaunis ja ajaton nimi. Mariela sopii erityisesti toiseksi nimeksi. Maria sopii Mihin vain.
Maria Elisabet
Minea olisi nätti nimi myös. Minea Elisabet
Ella Maria
Ellen Maria
Helena Maria
Eevi Maria
Ärrä- ja ässäjutusta oppii pois, kun harjoitellaan. Ei tule tehdä numeroa asiasta.
Mites Viveka? Vähän samantyyppinen ku Viktoria muttei r-kirjainta.
Marian voisi korvata esim. Maiju, Mia, Melina, Minka, Madeleine, Milla, Milana
Erikan ja Erinin voisi korvata: Emilia, Evelia, Evelin, Eveliina, Ellen, Elle, Elise, Elmiina, Elma, Eliida/Elida