Kauanko 3-vuotiaasi jaksaa keskittyä?
Kauanko 3-vuotiaasi jaksaa hyvällä hetkellä keskittyä johonkin omaan puuhaan, esim. palapeleihin, itsenäiseen leikkiin, kirjojen selailuun, piirtämiseen tms.?
Päiväkodista kommentoitiin että lapsen keskittyminen ei ole iänmukaista ja olin vähän yllättynyt.
Kommentit (8)
Minulla ei ole keskittymiskyvytöntä kolmevuotiasta.
Vierailija kirjoitti:
Minulla ei ole keskittymiskyvytöntä kolmevuotiasta.
Ei minullakaan. Mutta jos sinulla on tai on ollut 3-vuotias niin kerro ihmeessä kauanko hän suurin piirtein jaksaa keskittyä mieleiseen puuhaan sopivassa mielentilassa.
Kaikki kokemukset ovat tervetulleita.
Ap.
Omat lapseni, nyt jo aikuisia olivat kaikki 3 tosi erilaisia keskittymiseltään. Esikoinen siirsi alle 2-vuotiaana nappeja kulhosta toiseen vaikka tunnin. Aloin jo huolestua, että on autismin kirjoa. Keskimmäinen katseli varsinkin yksityiskohtaisia kuvia kirjoissa ja näyttelyissä vaikka kuinka kauan ollessaan tosi pieni. Nuorin juoksenteli pää kolmantena jalkana paikasta toiseen. Kuopuksen kanssa harvoin luettiin yhdessä... Kaikki ovat ihan normikansalaisia ja akateemisesti koulutettuja. (Jos se nyt on positiivista!😊)
Lauluhetki tai muu ohjattu tuokio kestää yleensä 20-30min kolmevuotiailla. Vapaaseen leikkiin keskitytään 30-60min. Tietty lapsen keskittymiskyky riippuu päivästä, kellonajasta ja monesta muusta tekijästä.
Palapeli pitäisi jaksaa tehdä loppuun ja lautapelejä vasta harjoitellaan. Huolestuttavaa on se, että jos lapsi ei jaksa kuunnella ohjeita, vaan pyörii/häseltää muuta. Huolestuttavaa on myös jos lapsi ei kiinnity leikkiin vaan vaihtaa haluaa vaihtaa leikkiä useaan kertaan tunnin/puolen tunnin sisään. Ottaa tavaran, katsoo hetken ja laittaa pois, mikä on tyypillistä kaksivuotiaille.
Toisaalta 3v on vielä aika pieni ja näitä asioita vasta harjoitellaan. Auttaisiko pienryhmä toiminta ja porrastaminen lasta keskittymään paremmin ryhmässä?
-lto
Ok, kiitos parille vastanneelle. Kysymys kumpusi siitä että lapsi on nyt pari viikkoa ollut päiväkodissa ja sieltä on tutustumispäivästä lähtien tuotu toistuvasti esille että lapsi keskittyy pitkään samaan puuhaan. Siis niin toistuvasti että tulee olo onko tässä jotain outoa. Varsinkin kun odotin ihan muuta, lapsi on aika vauhdikas ja varsinkin puhelias perusluonne ja esim. ohjeiden kuunteluun keskittyminen on joskus vähän niin ja näin, mutta palapelipinon tai pikkuautojen kanssa viihtyy tosiaan pitkiä pätkiä. Hommasta toiseen siirtymisessä ei ohjatessa ole ongelmaa (kysyimän erikseen), mutta esim. tänään hoitaja sanoi että ei heillä ole aiemmin tällaista 3-vuotiasta ollutkaan joka keskittyy pitkät pätkät rauhassa omaan palapeliin kun muut tekee lähtöä levolle (lapsi on puolipäiväinen).
Tai no sanamuoto ei ollut ihan tuo "ei ole iänmukaista" mutta ajatus oli että keskittymiskyvyssä on jotain normista poikkeavaa.
Ap.