Mistä luet yleensä uutisesi?
Kyselyssä mukana tietääkseni Suomen viisi isointa mediaa.
Kommentit (7)
Katon kyl valtamediat ja sitten kun alan epäillä heidän uutisointiaan puolueelliseksi kaivan faktat muualta, kuten MV-lehdestä.
Tuoreimmat luen is:stä ja il:stä, pitäisi lukea joltain vähemmän klikkiotsikkosivustolta, mutta noihin aina ekana päädyn tottumuksesta. Välillä luen myös ylen ja aamulehden sivuilta, jos fb:n/twitteriin on jaettu mielenkiintoinen juttu. Ja aamulehden lukaisen vielä joka aamu(päivä) muiden aamutoimien lomassa.
Magneettimediaa tulee luettua aika usein. Kiinnostaa varsinkin ravitsemus ja terveysasiat. Guardiania luen myös. Suomalaisia en ole lukenut yli kahteen vuoteen.
Iltapaskat selailen läpi, viimeisimmät juorut ja ketä on kuollut/missä/milloin/miksi. Aamulehteä joskus, Pirkanmaa osioita, Hesaria joskus harvoin joitain otsikoita. Ja nämä kaikki netissä, paperilehteä tuskin tulen ikinä tilaamaan. Joskus mv-lehteä 😁
Oikeastaan bongaan otsikot high.fi:stä ja luen sitten itse uutisen sieltä, minne se vie.