Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kuukautiset myöhässä 3 viikkoa ja raskaustesti negatiinen

Vierailija
25.08.2017 |

Lasta siis yritetty jo pidempään. Kuukautiset olleet säännölliset, lähes viikon vuoto ja kolme viikkoa ilman. Nyt on ollut 6 viikkoa viimeisten menkkojen jälkeen ja ei oo oireita alkamisesta.

Ekan testin tein kaksi viikkoa sitten. Ja tänään viimeisen. Yhteensä viisi erilaista tehnyt (kolme eri pakkausta, kahdessa ollut kaksi liuskaa). Ja kaikki näyttää negaa😕

Ihmettelen, miksi menkkoja ei tule jos en ole raskaana, kun tää ei oo normaalia mulle. Ja en mä voi raskaanakaan olla testien mukaan.

Onko muilla kokemusta siitä että testit eivät näytä raskautta jostain kumman syystä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
2/4 |
25.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voiollamuutakin kirjoitti:

Kuukautiset voivat jäädä väliin monesta muustakin syystä kuin vain raskaudesta.

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00…

http://www.kauneusjaterveys.fi/terveys-hyvinvointi/terveys/miksi-saanno…

Kiitti linkeistä! Suurinosa noista ei tuu kyseeseen, mutta joku voisi olla syynä. Pitää katsoa jos ei tuu, et onko kilppariarvot ym kunnossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ei ole koskaan  näkynyt raskaudet raskaustestissä. Aina pitänyt olla verikoe.

Onko sinulla aiempia raskauksia?

Vierailija
4/4 |
25.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mulla ei ole koskaan  näkynyt raskaudet raskaustestissä. Aina pitänyt olla verikoe.

Onko sinulla aiempia raskauksia?

On mulla yksi ja se näkyi testissä. Siitä ajattelin etten välttämättä ole sitä tyyppiä, kuten sä jolla ei näy. Mutta mulla on ihan samoja raskausoireita kuin ekassa. Lievää lämpöilyä, rinnat arat ym. Tuun hulluks kun musta tuntuu kuin olisin raskaana ja kun testit toisensa perään on negoja. Aattelin ens viikolla jos ei ole menkat alkanu kysyä terveyskeskuksesta veritestiä, ihan mielenrauhan vuoksi.

Missä vaiheessa sä kävit veritesteissä? Ootko oireista epäillyt olevasi raskaana, vaikka testit ovat olleet negoja? Kävitkö terveskeskuksessa verikokeissa?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan kolme