lempiruokasi?
Kommentit (26)
Silakkaperunat. (Perunalohkojen (jauhoinen lajike) ja sipulisilpun päälle laitetaan itse suolattuja silakoita.) Koko höskä lyhyeen liemeen ja keitetään tohjoksi. Mausteeksi muutama pippuri.
kalmarisoppa ja sen kanssa vähän homejuustoo
Kaikki äidin tekemä ruoka <3 lisäksi esim. Pizza, kebab, hernekeitto,..
Uutta perunaa, tillillä maustettua soosia, silliä ja kalaa, esim. savulohta jne. Toinen (vaikka ei kysyttykään) on broilervokki, minkä maku perustuu mausteisiin, kuten garam masala, inkivääri, korianteri ja valkosipuli yms.
Ei ole yhtä ylitse muiden suosikkieni joukossa. Suosikkeja mm. tomaattinen linssipata, lähes kaikki kanaruuat, uunilohi, makaronilaatikko, mustamakkara ja itsetehdyt pinaattiletut
Lasagne, itse tehty pinaattikeitto, grillattu broileri, linssikeitto, uunilohi
Tuoreet kasvikset, oikeasti usein :)
Lisänä manteleita, siemeniä tai pähkinöitä.
Kypsennetyistä linssikeitto
Kookoslinssikeitto omasta keittiöstä ja ulkona syömässä yhden nepalilaisen ravintolan mielettömän hyvät kasvisruuat sekä yhen suomalaisen paikan vegaaninen hampurilaisateria. :)
ranut