Ujo pissa
Osalla väestöstä tämä kiusallinen ongelma on, osalla lievempänä ja joillain hyvinkin pahana. Kärsitkö ujosta rakosta? Vaikeuttaako tämä sosiaalista elämääsi? Puhutko ongelmasta avoimesti vai vaikenetko siitä täysin?
Itselläni tuo on ollut koko elämäni, valitettavasti sitä on mahdoton "parantaa". Osalla meistä ihmisistä se vain on koodattu meidän mieleen, että virtsaaminen on tapahduttava rauhassa. Tämä voi johtua jopa evoluutiosta, sillä on haluttu varmistaa että tilanne on rauhallinen virtsaamiseen eikä ole uhkia lähettyvillä. Juuri tämän vuoksi asiaa ei tarvitsisi hävetä, mutta moni häpeää.
Itse puhun asiasta ihan avoimesti ja sanon aina ihan suoraan, että tarvitsen rauhan käydä vessassa. Jos joku nauraa, naurakoot. Olen sinut asian kanssa. Ei se elämääni rajoita sinänsä että en nyt pysty käymään "kimppapissalla", en pysty pissaamaan jos joku katsoo tai jos on erityinen kiire pissata kun "kaikki odottavat", en pysty silloinkaan. Sanon vaan että nyt on niin että tarvitsen oman rauhan asian hoitamiseen.
Kaikki eivät sitä ymmärrä. Ne, jotka eivät tästä kärsi, eivät ymmärrä tätä. Vaiva vaan on sellainen, autonomisen hermoston joku reaktio, sitä ei VOI "parantaa".