"Vanhojen" ihmisten seksuaalisuus ja seksi?
Olen aina miettinyt, missä iässä ja missä vaiheessa seksuaalisuus lakkaa ja seksinharrastaminen jää pois. Sitten kun puoliso kuolee? Harvempi seniori etsii itselleen uutta seuralaista. Tai kun paikat ei enää kestä fyysisesti?
Miten seksi edes onnistuu yli 70-vuotiailta? Lähetyssaarnaajassa, pimeässä peiton alla? Liukuvoiteiden ja sinisten pillerien avulla? Ne taitavat olla suorastaan pakolliset varusteet kun naisilla limakalvot kuivuvat ja miehillä taas mieskunto heikkenee.
Kommentit (53)
Kuinka yleistä nieleminen tai edes minkäänlainen oraaliseksi oli 70-luvulla tai aiemmin?
Mikä edes nykyään on "vanha"? Aika yksilöllistäkin on suorituskyky, ihmisestä riippuvaa.
Moni yli seitkytvuotiashan voi olla paremmassa kunnossa fyysisesti kuin viisikymppinen.
Pitäisin vanhana nykyään ehkä sellaisia yli 80 -vuotiaita. Ja siinä iässä saattaa olla hanakalaa saada kestävää erektiota ilman lääkkeitä.
Vierailija kirjoitti:
YLE Teemalta muuten tulee just nyt elokuva yli viisikymppisistä ns. toisella kierroksella. Yllättävän rohkea oli iäkkään pääpariskunnan lempimiskohtaus elokuvan alkuvaiheessa.
Samaa leffaa katson! Kieltämättä aikas rehellisesti kuvataan senioreiden sekstailua.
Vierailija kirjoitti:
70-luvulla ei nielty.
70- luku oli iloista hippiaikaa, kaikki pani kaikkia ja varmasti nieltiin..
T. 2 hipin 76 syntynyt lapsi.
Vanhempieni häissä tanssin alushoususillani
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
70-luvulla ei nielty.
70- luku oli iloista hippiaikaa, kaikki pani kaikkia ja varmasti nieltiin..
T. 2 hipin 76 syntynyt lapsi.
Vanhempieni häissä tanssin alushoususillani
Riippuu varmaan ikäpolvesta tuolloinkin. Ja siitä moraalimaailmasta mihin oli sattunut kasvamaan ja minkä oli omaksunut. En usko että viiskymppiset olivat kauhean vapautuneita tuolloinkaan...
Vierailija kirjoitti:
YLE Teemalta muuten tulee just nyt elokuva yli viisikymppisistä ns. toisella kierroksella. Yllättävän rohkea oli iäkkään pääpariskunnan lempimiskohtaus elokuvan alkuvaiheessa.
Hei miten te tulkitsette elokuvan lopun? Tai ylipäätään juonen?
Keski-ikäinen Gloria olisi halunnut aloittaa uutta elämää eron jälkeen, mutta se partneri hakikin lopulta vaan seksiä eikä missään vaiheessa ollut oikeasti siirtymässä elämässään eteenpäin? Oli liian kiinni exässään ja yhteisissä aikuisissa lapsissa? Harvinaisen rehellinen leffa, alastomuudenkin suhteen.
Tää aihe taitaa edelleen olla sellainen tabu meidän(kin) yhteiskunnassa, ettei uskallusta riitä aitoon keskusteluun. Ainoastaan peukkujen painamiseen.
No, minä seitsemänkymppinen tarvitsen kyllä liukkaria, mutta mieheni saman ikäinen, ei tarvitse Viagraa.
Vierailija kirjoitti:
No, minä seitsemänkymppinen tarvitsen kyllä liukkaria, mutta mieheni saman ikäinen, ei tarvitse Viagraa.
Hyvä juttu! Meillä mies joutui turvautumaan sinisiin pillereihin jo alle nelikymppisenä (syinä työstressi, matala testotaso jne).
Minun mieheni on Saulin ikäinen eli täyttää seuraavaksi 70 vuotta. Ei ole mitään erektio-ongelmia.
Mick Jagger on 73v ja tulee taas isäksi.
Kummallisia käsityksiä 70-vuotiaista. Ei silloin olla ilman seksiä. Mieheni on valmis seksiin joka aamu.
Ei seksi vanhana eroa juurikaan siitä, millaista se oli nuorena. Oikeastaan nyt se on paljon parempaa. Olen 58 ja mieheni 65. Toivottavasti saadaan nauttia toisistamme vielä pitkään.
Kyllä se ihmisen seksi käytös on samanlaista läpi elämän. Nuoruudessa tapasin miehiä joilla ei toiminut ei ja iästä se ei johtunut. Elämäntavat ja seksiodotukset suurin este onnistumiselle. Ylipainoinen kännimies päässä pornoleffa ihanteet ei tyydytä ketään eikä pysty mihinkään. Sama naisella, jos itsestä ei huolehdi lepsuaa seksikin.
Nyt reilu 50 vuotiaana joskus tulee järjetön himo miestä mutta koska aina olen ollut ujohko, en yleensä saa mitä haluan. Mitään nuorukaisia en havittele, yli 40v täytyy olla.
Siniset pillerit ja liukuvoiteet voi myös käyttää vaivihkaan ja olla valmiina tarpeen tullen. Minusta myöskin 50v on niin nuori vielä ettei edes pitäisi puhua vamhuksena missään kohdassa. Yli 80 vuotias ehkä vanha mutta jos haluaa seksiä niin siitä vaan. Apuneinoin tai ilman.
Tuskin se lakkaa jos ei tule pitkiä taukoja, vaan säännöllisesti sitä tehdään.
Molemmat olemme jo reilusti 60+ ja seksi on nyt tosi hyvää, useammin ehdimme ja jaksamme kuin ruuhkavuosina. Siniset pillerit on käytössä silloin tällöin ja liukkarit aina. Asentoja toki täytyy miettiä, kun paikkoja joskus kolottaa tai muuta. Ihan mukavaa on senioriseksikin!
Jos mies elää terveellisesti (ei polta, juo eikä syö roskaa) ja harrastaa paljon liikuntaa ja on hyvä terveys niin ei se mieskunto katoa. Ja herkät limakalvot omaavana naisena voi käyttää liukkaria jo parikymppisestä, eikä se ole mikään nolo juttu saati "vamma". Ja miksi pitäisi olla pimeässä?
Ei niwlty 70 luvulla. Miksi olisi koska se on epämiellyttävää. Silloin tehtiin vain sitä, mistä tykättiin. Samoin kuin nyt sen ajan nuoret.
YLE Teemalta muuten tulee just nyt elokuva yli viisikymppisistä ns. toisella kierroksella. Yllättävän rohkea oli iäkkään pääpariskunnan lempimiskohtaus elokuvan alkuvaiheessa.