Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomalaismies aiheutti työnantajalleen 300 miljoonan euron tappiot

Vierailija
16.07.2017 |

Helsingin Sanomien haastattelema Alexis Stenfors opettaa nykyään kansainvälistä taloutta ja rahoitusta brittiläisessä Portsmouthin yliopistossa.

Vilpin tielle hairahtanut suomalainen pankkiiritähti aiheutti työnantajalleen satojen miljoonien dollarien tappiot, uutisoi Helsingin Sanomat.

Suomalainen Alexis Stenfors työskenteli investointipankki Merrill Lynchillä vuodesta 2005. Stenfors menestyi. Kului muutama vuosi. Helmikuussa 2009 hän soitti esimiehelleen ja paljasti sortuneensa vilppiin.

HS kirjoittaa, että Stenfors pyysi anteeksi, kertoi katuvansa ja häpeävänsä.

Financial Times -lehti kirjoitti tapahtumien jälkeen, että miehen tekemä vilppi tuotti investointipankille 456 miljoonan dollarin, eli silloisella kurssilla yli 300 miljoonan euron, tappiot. Financial Timesin mukaan Stenfors sai viiden vuoden toimintakiellon Iso-Britannian rahoituspalveluihin.

Esimies ei raivostunut. Investointipankki ei haastanut häntä oikeuteen. Stenforsia ei tuomittu rikoksesta. Seurauksena Stenfors jätti investointipankin.

http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005293000.html

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin ne hyväveliverkostot rapsuttelee toistensa selkiä. Suomessa tuosta olisi saanut linnaa ja elinikäisen velkavankeuden ja ikuisen liiketoimintakiellon.

Vierailija
2/2 |
16.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä se tappio tuli jos kerran rikkomus oli omien tulosten kaunistelu paremmaksi kirjanpidossa? Joutuihan nuo tietty korjaamaan kirjanpidon alaspäin ja selittämään muutosta asiakkaille mutta rahaa oli samat määrät kuin ennenkin? Harvemmin kait saamatta jääneitä voittoja lasketaan tappioksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kahdeksan