Lue keskustelun säännöt.
Puukottaja hyökkäsi turistien kimppuun Egyptin Hurghadassa – useita kuollut tai haavoittunut Julkaistu: 14.7. 17:05 , Päivitetty: 14.7. 17:09
14.07.2017 |
Egyptin sisäministeriön mukaan kuutta ulkomaalaista turistia puukotettu Hurghadan rantalomakohteessa Egyptissä Punaisenmeren rannalla.
Paikallisten turvallisuus- ja sairaalalähteiden mukaan iskussa on kuollut kaksi ukrainalaista turistia.
Alunperin kerrottiin ainakin kuuden ulkomaalaisen loukkaantunut.
Sisäministeriön mukaan iskijä on otettu kiinni ja hyökkäyksen motiivia tutkitaan.
Lisää hetken kuluttua.
Kommentit (2)
Missä kohteessa tuo oli? Missä hotelissa? Kiinnostaa. Joskus 20 vuotta sitten tuolla matkustellut ja niin päätin, että tulen vielä takaisin.
Tähän asti ei ole ollut rahaa, nyt sitten lasten kanssa en uskalla tuonne lähteä.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Nämä alkavat olla niitä viimeisiä korahduksia Egyptin matkailulle.
Katukauppiaista tuli sietämättömiä jo vuosituhannen alussa, kun matkailijavirrat poliittisten uhkien vuoksi alkoivat tyrehtyä ja niihin viimeisiin turisteihin tarrattiin kaksin käsin.
Sääli, siellä olisi hienoja kohteita, nähtävää ja koettavaa niin maissa kuin merenpinnan allakin.