En halua,että ex-miehen uusi naikkonen koskee mun ja ex-mieheni lapseen-Inhoan exän nykyistä. Ex-Mies ei kuitenkaan ota kuuleviin korviinsa toiveitani,josta olen vihainen.
Olen 34v nainen ja erottiin 37v ex- mieheni kanssa noin vuosi sitten pitkän liiton jälkeen. Meillä on yksi yhteinen lapsi,joka on vuoroviikoin mun luona ja sitten taas miehen hoidettavana.
Ongelma on miehen nykyinen nainen,josta en pidä yhtään. Kemiamme eivät vaan kohtaa,jonka syystä olenkin esittänyt miehelleni toiveen,jossa pyysin,ettei tämä nainen koskisi lapseemme.
Miehen mielestä se on muka sopimatonta ja hänen mielestään sellaista ei voi ehdottaa naiselle.
No,eilen sitten näin tämän kyseisen naisen lapseni kanssa leikkipuistossa ja menetin hermot täysin. Sanoin naiselle,etten halua,että hän osallistuu lapsemme elämään mitenkään. No,nainen suuttui ja sanoi,että se olisi mahdotonta ,että hän alkaisi välttelemään lastamme.
Mitä ihmettä teen. Yritin tänään ehdottaa miehelle,että nainen olisi esimerkiksi jossain muualla sen ajan,kun lapsemme on hoidossa,mutta miehen mukaan tämä ei käy!?
Naisella on kuitenkin paikka,mihin voisi mennä siksi aikaa..mitä teen?!
Kommentit (16)
Laita vielä pari kertaa ex ex ex ex
Nyt on kyllä niin 0/5 kuin olla voi!
Ajattele, jos kyseinen ihminen ei haluaisi olla missään tekemisissä lapsen kanssa, saati että koskettaisi lasta. Sehän vasta kamalaa olisi! Eri asia jos on joku "oikea syy" estää naista tapaamasta lasta!
Ajattelepa omalle kohdallesi. Olet tavannut miehen, josta pidät ja jonka kanssa haluat viettää aikaa enemmänkin. Ex-miehesi olisi samaa mieltä tästä uudesta miehestä, kuin mitä sinä olet nyt tästä uudesta naisesta. Välttelisitkö uutta miestäsi joka toinen viikko kun lapsi on luonasi? Ota järki käteen ja opettele elämään asian kanssa. Ja jos nainen on lapsen mielestä ihan ok, niin mikä sinun ongelmasi siis on?
Ai mitäkö teet? Otat pääsi pois takapuolestasi.
Mullakaan ei koskaan kohtaa kemiat sellaisen ihmisen kanssa, joka ei osaa panna pilkun jälkeen välilyöntiä. Saan tollasen kirjoituksen lukemisesta päänsäryn.
Vierailija kirjoitti:
Nyt on kyllä niin 0/5 kuin olla voi!
Ehkäpä, aihepiiri on hedelmällinen tosin, mutta absurdius paistaa läpi... pitäisi olla todella tyhmä luullessaan voivansa määrätä toisen hoitoaikana määrätä kuka lapsen läsnä on, ellei tämä ole selvästi lapselle vahingoksi.
Jos tämä ei ole onneton provo, niin suosittelen ajanvarausta terapeutille.
Ymmärrän sun tunteen. Mullakin on tuntunut pahalta kun joudun olla erossa lapsestani isäviikoilla ja kuulen että häntä hoitaa miehen uusi kumppani. Vuoroasumista perusteltiin sillä että lapsi saa viettää aikaa molempien vanhempiensa kanssa. Kuitenkin häntä hoitaa nyt joku muu kuin oma isä tai äiti.
Minun pitää antaa iso siivu ajasta lapseni kanssa jollekin ulkopuoliselle, jonka kanssa en ole halunnut missään vaiheessa perustaa perhettä.
Onhan se järjetöntä. Mutta ei kuulu mulle.
Vierailija kirjoitti:
Ymmärrän sun tunteen. Mullakin on tuntunut pahalta kun joudun olla erossa lapsestani isäviikoilla ja kuulen että häntä hoitaa miehen uusi kumppani. Vuoroasumista perusteltiin sillä että lapsi saa viettää aikaa molempien vanhempiensa kanssa. Kuitenkin häntä hoitaa nyt joku muu kuin oma isä tai äiti.
Minun pitää antaa iso siivu ajasta lapseni kanssa jollekin ulkopuoliselle, jonka kanssa en ole halunnut missään vaiheessa perustaa perhettä.
Onhan se järjetöntä. Mutta ei kuulu mulle.
Täällähän aina toitotetaan, että toista ei voi omistaa. Ei myöskään lasta voi omistaa. Jos lapsella on hyvä hoitaja, niin se lienee kaikkien etu.
Mua ei kiinnosta mitä täällä toitotetaan, ajattelen ihan itse. Ei ole omistamisesta kyse, vaan ajasta lapsen kanssa, sen arvosta. Antaisin siivun mielihyvin isälle, koska lapsi on meidän yhteinen.
En yhtään ihmettele että ap ja hänen ex-miehensä erosivat. Järkyttävän epäkypsää käytöstä mennä vaatimaan ex-mieheltä ja hänen uudelta kumppaniltaannyhtään mitään. Tunteet on eri asia, niitä olisi varmaan hyvä työstää terapiassa. Mutta ap:n käytös eu mitenkään täytä normaalin käytöksen kriteerejä. Noloa ja lapsen mielestä varmaan tosi ahdistavaa.
Katkeruus paistaa...Olet typerä.Lapsen kautta vihanpitoa.Hyi!