Fysiikka vai biologia hyödyllisempi estenomiopinnoissa?
Vai ei väliä? Olen siis tällä hetkellä lukiossa, toinen vuosi alkamassa syksyllä. Olen niin surkea englannissa, että pelottaa, että sieltä tulee improbatur, niin ajattelin, että kirjoitan ylimääräisenä jonkun itselleni vahvan aineen, että varmasti pääsen ylioppilaaksi kompensaatiopisteillä jos en muuten. Luonnontieteet ovat olleet vahvimpia aineitani, sekä fysiikkaa että biologiaa luin jo pari kurssia ensimmäisenä vuonna, ja kaikista sain kympin. Mietin vain, kumpaan näistä sitten lähtisi kunnolla panostamaan. (Kemia on luonnollisesti hyödyllisin reaali estenomiopinnoissa, ja olen jo päättänyt kirjoittaa sen. Mietin vaan minkä otan kylkeen.)
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Mikä ihmeen estenomi?
Kauneudenhoitoalan AMK-tutkinto.
https://www.laurea.fi/opiskelu-ja-hakeminen/amk-tutkinnot/kauneudenhoit…
-Ap
Luultavasti biologia on hyödyllisempi, mutta huomioisin kyllä sen, että kosmetiikkabisnes on sen verran kansainvälistä, että kieliä on ihan pakko osata, erityisesti englantia mutta myös ranska on keskeinen kieli. Että kyllä siihen englantiin kannattaisi paneutua ihan kunnolla eikä keskittyä hakemaan aineita joista saa kompensaation improbaturiin.
Vierailija kirjoitti:
Miten hyvä olet matematiikassa?
Melko hyvä. Olen saanut 8-10 arvosanoja pitkästä, riippuen siitä miten paljon jaksan harjoitella. Uskon, että fysiikkaan liittyvä matikka ei tule olemaan ainakaan ylitsepääsemätön ongelma. -Ap
Kyllä sun pitää siihen englantiin panostaa enemmän, sitä tarvitaan alalla kuin alalla. Sulla taitaa olla motivaatio-ongelma? Kielioppikin on oikeastaan aika matemaattista.
Osta vaikka englanninkielisiä kauneudenhoitoon liittyviä lehtiä ja lueskele niitä lomalla. Tai jotain muuta mikä kiinnostaa.
Estenomi ei todellakaan pärjää ilman hyvää englannin kielen taitoa. Itse kysymykseen, ei väliä. Mutta hanki enkun kielen taito, kiität itseäsi myöhemmin.
Vierailija kirjoitti:
Estenomi ei todellakaan pärjää ilman hyvää englannin kielen taitoa. Itse kysymykseen, ei väliä. Mutta hanki enkun kielen taito, kiität itseäsi myöhemmin.
Mitä asiakaskin ajattelee, jos et pysty edes lausumaan tuotteiden nimiä tai et ymmärrä niitä? Asiakas joutuu lukemaan ne sinulle ja selittämään? Järkyttävää.
Olen nähnyt jopa kauneushoitoloissa printattuja lappuja, joissa lukee esim. shooting lotion ja niin edelleen. Ei anna erityisen uskottavaa kuvaa paikasta. Todellakin, se lappu on siellä eikä kukaan työntekijä ole sitä korjannut. Koulutus? Miettikääpä vielä sitä, että heillä on ollut malli edessä.
Mikä ihmeen estenomi?