Miten kasvattaa itseluottamusta?
Millä tavoin te muut tsemppaatte itseänne ? Minä vertailen liikaa itseäni muihin:( Ajattelen kaikissa asioissa olevani huonompi kuin muut.
Kommentit (6)
Sehän on ainoastana faktaa, että suurin osa ihmisistä on huonompia kuin jotkut muut.
Eihän juoksukilpailussakaan kaikki sijoitu ensimmäisiksi. Vain yksi on paras. Viimeinen on huonoin.
Jotenkin ihmisiltä on kadonnut realiteetit näissä asioissa ja kaikkialla on vaan jotai itsetunto-höpötystä. Itsetunto on sitä, että voi myöntää olevansa huonompi kuin muut jos näin faktuaalisesti on.
Tavoitteenasettelulla Ja harjoittelulla.
Minä siis mietin ensin, missä haluaisin olla hyvä tai parempi ja kunka hyvä. Sitten harjoittelen, kunnes olen.
Huomaa,että tässä pitää verrata itseään tavoitteeseen, ei muihin ihmisiin. Pitäää myös sietää sitä, että ei ole niin hyvä kuin toivoisi, ja pitää nähdä se, että koko ajan kuitenkin tulee lähemmäs tavoitetta, siis edistyy suhteessa siihen, mitä joskus oli. Yhden tavoitteen saavutettuaan ottaa sitten toisen, joka voi olla eteenpäin meno tai tilanteen ylläpito tai joku ihan uusi asia.
Kokkarien nuorisosiipi taas vauhdissa. Älä välitä, ap.
Etsiydy niiden ihmisten seurasn, jotka näkevät hyvyytesi, kauneutesi, arvosi. Vältä niitä ankeuttajia.
Vierailija kirjoitti:
Sehän on ainoastana faktaa, että suurin osa ihmisistä on huonompia kuin jotkut muut.
Eihän juoksukilpailussakaan kaikki sijoitu ensimmäisiksi. Vain yksi on paras. Viimeinen on huonoin.Jotenkin ihmisiltä on kadonnut realiteetit näissä asioissa ja kaikkialla on vaan jotai itsetunto-höpötystä. Itsetunto on sitä, että voi myöntää olevansa huonompi kuin muut jos näin faktuaalisesti on.
Sehän on päivänselvää, että joku on jossain parempi, joku hieman huonompi. Mutta varmaan tarkoitettiin sitä, miten olla välittämättä siitä, eikä aina vain vertailla itseä muihin.
En jaksa tsempata. Lopetin vain vertailun.
On mulla kauniit silmät jos ei muuta.