Näkeekö kys. hlö jos käyn katsomassa tämän henkilön julkista insta-profiilia tykkäämättä/seuraamatta?
Eli otsikossa kysymys: Näkeekö kyseinen henkilö jos käyn katsomassa tämän henkilön julkista insta-profiilia tykkäämättä/seuraamatta? Ei muuten mitään mutta en haluais jäädä kiinni ihastukselle..
Eihän ihmistä pitäis haitata jos instaprofiilinsa on julkinen jos hänen kuvia katsoo, mut eihän se salainen ihastus sit enää ookkaan niin salainen..:)
Kommentit (11)
Muistijälki jää halutessaan saa puhelinnumeronkin selville ip osoitteen kautta
Vierailija kirjoitti:
Kukaan ei tiedä?
Ei tiedä.
Minä en tiedä tarkalleen, mutta jos käyt katsomassa sitä tiliä ilman, että olet itse kirjautunut instaan, niin tuskin hän saa henkilötietojasi selville. Jos sinne jääkin joku IP-tunnus muistiin, niin kuka olisi niin toope, että jaksaisi selvittää asiaa eteenpäin? Käytä vaikka kirjaston konetta, jos olet todella epäluuloinen :).
Vaan jos käyn niin että olen kirjautuneena? En itsekään usko että kukaan jaksaisi alkaa selvitellä mitään ip-osoitteita huvin ja urheilun vuoksi..
Kaikesta verkossa tekemisestä jää jälki. Joku saa halutessaan (jos on riittävät oikeudet tai kiero mieli + taitoa) kaikki liikkeesi selville.
Kuvaamassasi tapauksessa kyseinen henkilö tuskin, muistaakseni instassa ei ole mitään simppeliä keinoa nähdä, kuka on katsonut profiilia. Ehkä tiedon saa jostain kaivettua, mutta moniko viitsii? Ja ainahan sä voit tehdä valeprofiilin ja käyttää jotain julkista wifiä, niin täytyy olla jo aika guru että pääsee jäljillesi.
Ja mitä sitten? Miksei ihastuksesi saisi tietä...? Ehkä tunne on molemminpuolinen.
Ei sitä mistään näe. Olisihan tuo käytössä jokaisella, jos sen jostain näkisi.
Kiitos vastauksista. Todella olisi varmaan jokaisella käytössä mikäli sen näkisi. Ja ehkäpä ei haittaa että saisi tietää.. oli molemminpuolinen eli ei. :)
Vierailija kirjoitti:
Vaan jos käyn niin että olen kirjautuneena? En itsekään usko että kukaan jaksaisi alkaa selvitellä mitään ip-osoitteita huvin ja urheilun vuoksi..
Jotta saisi ip:n omistajan tiedot, tarvitaa käräjäoikeudet päätös, ja sitä ei saa ilman rikosepäilyä. Tavistyyppi ei tee pelkällä ip:llä vielä mitään.
Vierailija kirjoitti:
Muistijälki jää halutessaan saa puhelinnumeronkin selville ip osoitteen kautta
Pelkällä ip:llä ei tavistallaaja saa kenenkään puhelinnumeroa selville. On lisäksi laitonta ilman oikeuden päätöstä.
Puhelinnumeron selvittämiseen on helpompiakin konsteja, vieläpä ihan laillisia.
Kukaan ei tiedä?