Onko kännykän uudelleenkäynnistyksen pakotus sama kun soft reset?
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Uudelleenkäynnistys on sodat reset.
Hard reset pakotettu alasajo.
Tarkoitin tuolla soft resetillä sitä, kun painaa äänenvoimakkuusnäppäintä ja sammuta näppäintä samaan aikaan jotain 10sekuntia niin käynnistyy uudelleen. Ja ainakin omassa kännyssä uudelleenkäynnistyksen pystyy pakottaa painamalla pelkkää sammuta näppäintä pitkään. Mietin vaan sitä, että onko nuo sama vai eri asia?
ap
Soft reset=uudelleenkäynnistyksen pakotus, esim akku irti.
Hard reset=palautus tehdasasetuksiin( ja halutessaan varmuuskopiosta palauttaminen perään)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Uudelleenkäynnistys on sodat reset.
Hard reset pakotettu alasajo.Tarkoitin tuolla soft resetillä sitä, kun painaa äänenvoimakkuusnäppäintä ja sammuta näppäintä samaan aikaan jotain 10sekuntia niin käynnistyy uudelleen. Ja ainakin omassa kännyssä uudelleenkäynnistyksen pystyy pakottaa painamalla pelkkää sammuta näppäintä pitkään. Mietin vaan sitä, että onko nuo sama vai eri asia?
ap
On käytännössä sama. Tuo näppäinyhdistelmä tehtiin käynnistämään puhelin jos se ns jäätyy eikä reagoi, kaikista kun ei saa akkua irti.
Uudelleenkäynnistys on sodat reset.
Hard reset pakotettu alasajo.