Millainen kaupunki Vilna on matkakohteena?
Millainen hintataso, julkinen liikenne, pärjääkö englannilla...? Suositteletko jotain tiettyä hotellia, ravintolaa, nähtävyyttä tms? Uzupikseen kiinnostaisi matkata.
Kommentit (8)
Sympaattinen paikka. Vanhassa kaupungissa on kivoja ja tunnelmallisia ravintoloita ja kahviloita sekä kiinnostavia pikkumyymälöitä. Kaduilla saattaa olla kojuja, joissa mummot myyvät hienoja villasukkia yms. Hintataso yleisesti on tosi edullinen. Julkinen liikenne toimii ihan hyvin, en tosin nyt muista, paljonko bussilippu maksaa, mutta ei paljoa. Vanha kaupunki on kaunis. Uzupis on myös mielenkiintoinen paikka, tykkään varsinkin siitä perustuslaista. Uzupiksessa on myös viihtyisä marokkolainen ravintola, jossa on oikein hyvää ruokaa. Parinkymmenen minuutin bussimatkan päässä vanhasta kaupungista on kauppakeskus Acropolis (jos shoppailu kiinnostaa), josta löytyy paljon kaikkea ihanaa. Itse olen yöpynyt useammassa vanhan kaupungin 4 tai 5 tähden hotellissa, kaikkiin olen ollut tyytyväinen ja hintataso on siis tosi edullinen. Lentokentältä on vain muutaman minuutin junamatka Vilnan keskustaan ja juna on sellainen hassu pikkuinen ja vähän vanhanaikainen. Ihmiset ovat olleet ystävällisiä ja avuliaita, englannilla on tullut toimeen varsin mainiosti.
Mitä kannattaa ostaa?? Kertoisiko joku vähän hintatasoa? Miten bussilla kentältä vanhaankaupunkiin?
Vierailija kirjoitti:
Mitä kannattaa ostaa?? Kertoisiko joku vähän hintatasoa? Miten bussilla kentältä vanhaankaupunkiin?
Lentokentältä pääsee Vilnan keskustaan bussillakin, mutta juna on helpompi (ei ole edes pysäkkejä välissä). Bussi ja juna lähtevät molemmat heti lentokentän vierestä. Juna-/bussiasema Vilnassa sijaitsee kävelyetäisyyden päässä vanhasta kaupungista, ihan helppo löytää.
Se, mitä kannattaa ostaa, riippuu siitä, mistä olet kiinnostunut. Itse ostin aika paljon lp-levyjä, hinnat olivat noin 2/3 Suomen hinnoista. Lisäksi ostin baltialaista kosmetiikkaa (hinnat n. 1/3 Suomen vastaavien tuotteiden hinnoista), macaronseja (10 kpl rasia maksoi n. euron), vaatteita merkeiltä, joita ei ole Suomessa.
t.3
Mistä lentokentällä vi ostaa bussi/junaliput vai myykö kuljettaja? Miten eläintarhaan pääsee?
Vierailija kirjoitti:
Mistä lentokentällä vi ostaa bussi/junaliput vai myykö kuljettaja? Miten eläintarhaan pääsee?
Kuljettajalta (anteeksi nyt, mutta vähän outoa, että joku stressaa junalippujen ostoa etukäteen... eikö nyt yleensä ole niin, että jos ei näy automaattia pysäkillä, niin sitten lippuja saa kuljettajalta).
En ole kuullut, että Vilnassa olisi eläintarhaa.
Mä pidin Vilnasta tosi paljon vaikka olinkin siellä talvella. Nyt varmaan ihana paikka.
Vilnassa on 2 viikkoa vuodessa niin ettei ole mitään happeningia eli jokaiselle löytyy jotain ja tähän aikaan vuodesta on joka viikko joku festari tms.
Ruoka on todella hyvää, mun lemppariravintolat Dublis ja ..Grey. Holiday Innissä maailman parhaat ribsit!
Edullista. Hyviä kauppakeskuksia löytyy ihan uudesta keskustasta
Vanhakaupunki on viehättävä. Edullista on. Kannattaa varata hyvätasoinen hotelli.
Itse tykkäsin Vilnasta.