IS: Seksistiseen tehtävään tyytymätön äiti kirjoitti sen uusiksi
http://www.is.fi/viihde/art-2000005245056.html
Näin miehenä ymmärrän kyllä äidin mielensäpahoittamisen ja hyväksyn hänen ratkaisunsa, mutta mielestäni me miehet voisimme tuosta inspiroituneena ruveta puolestaan vastatoimiin aina silloin kun törmäämme näytelmiin/esitelmiin yms joissa miehen olisi tarkoitus lähestyä naista, eli tehdä aloite.
Eihän se ole myöskään reilua että jotkut yrittävät vielä välillä antaa kuvan että miehen kuuluu tehdä aloite.
Kommentit (7)
Ootko aatellu että se että sua kohtaan ei tehdä aloitteita voi johtua ihan susta ittestäs, ei siitä että olet mies.
Ärsyttää, että nämä iltapäivälehtien pikku human interest-jutut ovat poikkeuksetta USA:sta. Selvästikin jostakin somepalvelusta napattua täytettä, jotta toimittelija saa vähällä vaivalla päivän juttukiintiönsä täyteen.
Ja nämä asiat olivat tietysti ihan rinnastamiskelpoisia? Joku aloitteen tekeminen?
Samalla tavalla kouluissa jaettava feministikirja on seksistinen. Se on sentään valtakunnallinen projekti ja Suomesta. Naisilla on ihan samalla tavalla mahdollisuus esim. kouluttautua kuin miehilläkin eli mahdollisuuksien tasa-arvo. Tai parempikin koska pärjäävät koulussa paremmin.
Mies kun jää työttömäksi niin hän usein köyhtyy ja syrjäytyy. Naiselle työttömäksi jääminen korreloi taas yleisemmän pariutumisen ja naimisiin menon kanssa.
justiinsa