Onko 35v ihan yhtä hyvät mahdollisuudet saada terve vauva?
Onko 35-vuotiaalla yhtä hyvät mahdollisuudet kuin esim. 24-vuotiaalla että raskaus ja synnytys sujuu hyvin ja vauva on täysin terve? Mietin tätä kun sain lapseni 22v ja 24v - kaikki sujui kuin oppikirjasta. Nyt haluaisin kokea tuon vielä kerran, mutta pelottaa onko riskit paljon isommat.
Kommentit (13)
Ei yhtä hyvät, mutta ikä on aika marginaalitekijä kuitenkin. Elintavat, oma terveys, saatavilla oleva terveydenhuolto, nämä on tilastollisesti oleellisempia.
Kyllähän riski kasvaa iän myötä sitä ei käy kieltäminen, mutta monet saavat lapsia 35 vuotiaana ja terveitäkin. Itse sain ekan 35 vuotiaana ja tokan 37 vuotiaana.
Sinä olet jo "iäkäs synnyttäjä" kun olet 35v. riskit on aika paljon isommat, mutta suurin osa tietysti saa ihan terveen lapsen ym. Moni tekee ensimmäisen vasta nelikymppisenä, korkeammasta riskistä huolimatta, se riski ei ole kuitenkaan niin suuri vaikka se paljon suurempi onkin kuin nuorena. Ei kannata ainkaan odottaa enää yhtään, raskaaksi tuleminenkin voi kestää pitkään.
Vierailija kirjoitti:
Hankkisit ehdoin tahdoin vielä uuden lapsen? Miten voit jaksaa?
Miksipä ei? Lapset kasvaa niin nopeasti. Väsyttävin vaihe ei monta vuotta kestä, jos lapsi on terve.
Minä tein lapsen 42 -vuotiaana, täysin terve on.
Mahdollisuudet ei ole ihan yhtä hyvät kuin parikymppisenä, mutta on erittäin hyvät todennäköisyydet saada terve lapsi joka tapauksessa. Keskenmenon riski on alussa suurempi. Suurin osa 35-40 vuotiaille syntyneistä lapsista on kuitenkin terveitä.
Ei, mutta kehityshäiriön todennäköisyys on siltikin varsin pieni. Jotain prosentin luokkaa. Enemmän miettisin sitä, että hedelmöittyykö munasolu vielä.
Totta kai on. Vauva-av lyttää naisia.
Ei se 35 v nyt NIIN vanha ole. Hedelmällisyys laskee hitaasti ja yksilöllisesti. Nopeampaa se alkaa laskemaan 40 vuotiaana. Nykyään et ole edes vanha synnyttäjä vaikka et ihan nuorikaan.
Minun tuntemien (2 kpl ) iäkkäiden äitien lapsilla on ongelma, toinen syntyi hyvin pienenä keskosena ja toisella on sisäelimen epämuodostuma jota seurataan koko loppuelämä ja ravataan tutkimuksissa :(.
Tämähän oikeastaan riippuu kotikunnastasikin, milloin aloittavat "iäkkään" synnyttäjän extratutkimukset. Suurin osa downlapsista ym syntyy nuorille, koska vanhemmat synnyttäjät tutkitaan tarkemmin.
Hankkisit ehdoin tahdoin vielä uuden lapsen? Miten voit jaksaa?