Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apua, olen hukannut orgasmini!

tuletakaisin!
10.05.2017 |

Olen ollut saman miehen kanssa 3,5 vuotta. Tähän mennessä olen aina saanut hänen kanssaan orgasmin tai jopa kaksi stimuloimalla itse sormillani klitoristani samalla, kun harrastamme yhdyntää. Myös miehen antaman suuseksin aikana olen päässyt kliimaksiin. Nyt kahden tai kolmen viimeisimmän viikon aikana en olekaan millään saanut orgasmia. Klitoriksen hierominen ei tunnu entisenlaiselta eikä johda mihinkään. Olemme tänä aikana harrastaneet seksiä kuusi tai seitsemän kertaa ja vain yhdellä näistä kerroista olen pitkän vaivan jälkeen onnistunut tulemaan mutten silloinkaan niin, että mies olisi ollut sisälläni. Masturboidessani saan vielä orgasmin mutta silloinkin orgasmi on usein laimeampi ja sen saaminen on vaikeampaa kuin ennen.

Onko teillä kokemuksia tällaisesta? Olen 28-vuotias, joten vaihdevuosista ei ole kyse (eikä muutenkaan ole muita oireita, jotka viittaisivat estrogeenin vähenemiseen). Minulla on ollut stressiä, mutta olen aiemminkin kokenut todella stressaavia kausia, mikä ei kuitenkaan tuolloin ole vaikuttanut seksuaalisuuteen mitenkään. En käytä mitään muuta lääkitystä kuin Nuvaring-ehkäisyrengasta, ja se on ollut minulla käytössä yli vuoden. Mitä hittoa? Haluan saada orgasmini takaisin! Mies tietää tästä ja on lohduttanut, ettei minussa ole mitään vikaa. Minua tämä kuitenkin häiritsee. Seksi tuntuu ihan erilaiselta nykyään, vaikka sitä yhä haluan ja miehen kosketus tuntuu hyvältä. Mitä tässä voi tehdä? Onko kellään ollut samaa?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
10.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt kun oikein kalenterista katsoin, niin Tämä ongelmani onkin kestänyt vasta alle kaksi viikkoa. Hätäilen vain, kun pelottaa, että entä jos näin jatkuukin tästä eteenpäin.

Ap

Vierailija
2/8 |
10.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan jatkuukin jos alat panikoida asiasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
10.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Varmaan jatkuukin jos alat panikoida asiasta.

Kyllä, varmaan pari ensimmäistä kertaa, joina näin on käynyt, ovat luoneet sellaisen kiusaavan epäilyksen takaraivoon ja se sitten häiritsee keskittymistä. Syntyy siis noidankehä. Onko mitään vinkkejä siihen, miten käytännössä voisin olla huolehtimatta asiasta? Koko elämäni mittakaavassa asia ei tietenkään ole tärkeä (osaan kyllä priorisoida) mutta seksielämässäni se on. Orgasmi on aina vaatinut minulta keskittymistä eli en ole koskaan saanut sitä vain antamalla olla.

Mielelläni kuulisin muiden kokemuksia.

Ap

Vierailija
4/8 |
10.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
5/8 |
12.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla oli samaa ongelmaa, kun vaihdevuodet alkoivat. Estrogeenin korvaushoidot auttoivat todella paljon. Tästä ei tietysti ole sinulle apua. Halusin vain sanoa, että olen kokenut tuon saman hätäännyksen ja turhautumisen. Seksielämä on niin intiimi asia, että negatiiviset muutokset siinä tuntuvat tosi aroilta ja herättävät huolta. Et siis ole outo, kun murehdit.

Minä lähdin selvittämään ongelmaani gynelle. Sinua kehottaisin seuraamaan tilannetta esim. kuukauden. Jos muutosta ei tapahdu, varaisin gyneajan. Siellä saataisiin todennäköisesti suljettua fyysiset ja hormonaaliset syyt pois tai löydettäisiin ehkä jotain sellaista, mitä voitaisiin hoitaa. Jos tästä ei olisi apua, rohkenisin ehkä seksuaaliterapeutin puheille. Itselleni ei ole tästä kokemusta ja terapiat tuntuvat vieraalta ajatukselta, mutta jos panoksena on tyydyttävä seksielämä, tekisin kyllä varmaan kaiken mahdollisen.

Vierailija
6/8 |
12.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en oo koskaan saanut muuten kuin sormin yksin. Ja ihan on hyvää seksiä silti miehen kanssa. Eli näinkin voi elää. Ap, jos pystyt itsetyydyttämään, niin ei sulla orgasmit kokonaan kadoksissa ole. Opettele uusi tapa harrastaa seksiä. Orgasmi hoidat itseksesi ja partnerin kanssa keksit muita tapoja nauttia. Ehkä sitten ajan kanssa, jos otat tällaisen rennon asenteen, rupeatkin taas saamaan myös miehen kanssa. Mites se mies muuten tähän suhtautuu? Tai siis näkyykö hänestä seksin aikana, että jotenkin pettyisi siihen, ettet saa? Keskustelkaa. Selitä miehelle tilanne ja sano, että nyt ainakin jonkin aikaa mennään eri spekseillä kuin ennen eikä sitä kannata sen kummemmin harmitella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
12.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Googlaamalla löytyi tällainen:

http://www.is.fi/kysy-seksista/art-2000000620686.html?nomobile=4

Pointti lähinnä, että jos jollain tavalla saat orgasmin, keskity niihin tapoihin äläkä yritä väkisin sillä tavalla, millä olet huomannut, ettei enää onnistu. Älä keskity ongelmaan ja ajattele sitä seksin aikana. Se luo paineita eikä auta mitenkään.

Vierailija
8/8 |
24.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisi mielenkiintoista kuulla miten tilanne eteni. Itsellä on ainakin joskus ollut kausia että orgasmi ei ole tullut niin helposti. Joskus oli käytössä mielialalääkkeet ja joskus epäilin ehkäisyrengasta.

Orgasmihakuisuudesta luopuminen auttoi keskittymään nauttimaan hetkestä ja huomioimaan paremmin toista siinä hetkessä ja varmistamaan että hän nauttii.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä yksi