Hala-ahon mielestä esiintyminen systeemin ulkopuolelta tulevana uudistajan on "obamamaista" :D
Perussuomalaiset ovat siis "obamalaisia".
Halla-aho sanoo myös, ettei "vaalituloksilla ole syy-seuraus-vaikutuksia rajojen yli. Vaalitulokset selittyvät paikallisilla olosuhteilla ja tekijöillä". Eli ihan päinvastoin kuin Halla-ahon fanit palstalla tuhansin viestein todistivat Trumpin ja Brexitin jälkeen.
Kommentit (5)
Halla-aho ei ole väärässä, vaikka olisi samaan aikaan asiasta kahta eri mieltä.
Populistijohtajille yhteistä on valehtelu olla muks ns.mystisen kansan ja massan edustaja. Ne ovat järjestään kaikki rikkaista perheistä, jotka eivät oikeasti ole eläneet massojen elämää, puhumattakaan syrjäytyneistä, päivääkään. Näin on Ranskassa, Usassa ja myös meidän punaposkipoikamme on hyvinvoivaa keskiluokkaa, jonka huulet heiluvat. Ei näitä pitäisi ottaa koskaan tosissaan ja vakavasti. Se on suurin virhe. Huijattuaan kansaa äänestämään heitä paljastuu bluffi ja koko kupla puhkeaa. Näin kävi persuilla Suomessa.Polttoaineena populisteille on huonostipeitelty rasisimi, sovinismi ja konservatismi. Suuret massat eivät kuitenkaan niele tuollaisia taantumuksellisia arvoja ja niin ne kuolevat pikku hiljaa.
Mistä rahat Macronin kampanjaan? Vuosi sitten koko puoluetta ei ollut edes olemassa.
Vastaus löytyy Rotchildin ja muun pankkimaailman suunnasta. Sieltä ne miljoonat on peräisin, ja täysin pyyteettömästi totta kai.
Eikös Halla-ahon kannattama Trump esiintynyt tällaisena? Hmmm.