Millaisia oireita teillä oli alkuraskaudessa? Entä milloin raskaustesti näytti plussaa?
Minulla on siis tällä hetkellä sellaisia oireita, että välillä ylitseni vyöryy pahoinvoinnin aalto, mutta en kuitenkaan oksenna. Minua väsyttää, välillä olen ihan jäässä ja kylmissäni mutta hiki tulee pienimmistäkin aktiviteeteistä. Verta tuli muutaman päivän, mutta reilusti ennen oletettua kuukautisten alkamispäivä, ja siitä lähtien on ollut satunnaista veristä tiputtelua. Vessassa pitää ravata usein, ja lisäksi suussa maistuu usein pahalta (vereltä, vaikkei suussani olisi yhtään verta). Minun on lisäksi tehnyt ihan kauheasti mieli Nutellaa, vaikka viimeksi söin sitä n. yli vuosi sitten. Syön päivässä yhden purkillisen.
Tein kaksi raskaustestiä, toinen 5 päivää oletetun hedelmöitysajankohdan jälkeen ja toinen ~12 päivää sen jälkeen, molemmat negatiivisia.
Ja kyse ei nyt ole siitä, että haluaisin raskautta niin paljon että kuvittelen oireet, vaan jos olen raskaana niin teen abortin. Paljonko se muuten maksaa ja miten sellaiseen varataan aika?
Ensin haluaisin kuitenkin selvittää, olenko edes raskaana ja milloin se näkyy testeissä?
Kommentit (3)
On yksilöllistä ja jopa samalla henkilöllä eri raskauksissa voi vaihdella milloin näkyy testissä raskaus. Odota, että kuukautisesi ovat edes päivän myöhässä, kun teet testin. Mutta joillain voi mennä viikkokin olettetujen menkkojen alkamispäivästä ennen kuin testi näyttää positiivista. Malttia siis.
Mulla ollut kaksi raskautta ja mulla jäi menkat pois ja se kertoi ensin alkaneesta raskaudesta. Vasta noin 2-3 viikkoa positiivisen raskaustestin jälkeen ovat alkaneet varsinaiset raskausoireet. Ei mulla vielä pari viikkoa hedelmöityksestä ole mitään tuntemuksia ollut. Vasta joskus rv7 alkoi olla selkeitä oireita.
Aluksi olin hyvin energinen, iloinen ja hyvinvoiva. Rv 5+0 klo 14.00 alkoi väsyttää ja seuraavana aamuna alkoi pahoinvointi. Sitä kesti n. rv 16-20 asti. Jne. Poikia odottaessani olin puolikuopput väsymyksestä, tyttöjä odottaessani olin pirteämpi, mutta pahoinvointi oli rajumpaa.
Näin jälkeenpäin muisteltuna.
Up