Lue keskustelun säännöt.
Voiko visa kortilla ylittää pankki/luotto puolta?
29.07.2007 |
Ihmettelin tänään, kun olimme kaverini kanssa ostoksilla ja hän maksoi visalla, pankki puolella ja hän kuiski minulle maksaessaan, että " Vittu, kun ei tulis tarkistusta" ja 150 euron ostot meni läpi niin, että vihellys vain puuttui.. Kaverini kuulema on ylittänyt luotonkin jo yli tonnilla ja saa senkin maksaa osissa.
Siis mitä hemmettiä?
Itse en ole uskaltanut ostaa luotolla, kun muutaman kerran, vaikka luottoraja on aika korkealla.
Kommentit (2)
Ja sain maksaa 3 osassa ylityksen ja mullakin on luottoraja aika korkea ja pankilla on kerran mennyt yli parisen sataa ja sen olen heti kuitannut kun rahaa tullut tilille.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
käyttö. Oli jos vinguttaa vaikka 5 kertaa siitä tulee 50 e ylimääräistä maksettavaa. En suosittele. En tiedä miten nopeasti sitten laittavat kortin " lukkoon" jos ei tilille tule katetta. En ole kokeillut ;) Joskus vaan epähuomiossa on mennyt euron kaksi tili yli.