Mita mielta hoitajien huonosta palkasta? Onko se huono? Kummalle ammattiryhmalle mieluummin palkankorotus - opettajat vai hoitajat?
Mielestäni hoitajien palkat on kohdillaan. Lähihoitaja tienaa enemmän kuin vastaavalla koulutuksella työtä tekevä kaupan kassa. Sairaanhoitajien palkat ovat samalla tasolla kuin monen muun amk tutkinnon suorittaneen esim. sosionomi.
Mieluummin opettajille lisää palkkaa kuin hoitajille. Ihan kaikki tietenkin haluaisivat palkaa lisää, mutta kun se ei ole mahdollista.
Kommentit (5)
Ja jos kerran kaupan kassalla ja lähihoitajalla suht sama palkka, niin antaisin korotuksen hoitajille.
anteeksi nyt vain, mutta kaupan kassa ja lähihoitaja tekevät täysin erilaista työtä.
ei voi ollenkaan verrata keskenään.
lähihoitajan työssä otetaan vastuuta toisesta ihmisestä, usein sairaasta vanhuksesta. Vuorotyötä. Usein henkilökuntaa liian vähän.
ei millään pahalla, mutta mitä kaupan kassa tekee? istuu ja ottaa maksun.
hoitajien palkat ei todellakaan ole kohdallaan. Työ on vaativaa ja raskasta. Henkilökuntaa on liian vähän ja pula vain pahenee jos palkka ei nouse.
Sairaanhoitajat tekevät usein tuplavuoroa tai vapaat korvataan palkalla kun sijaisia ei saada.
Verrattuna muihin maihin suomessa hoitajien palkat ovat huonot!!!
niin miten ihmeessä saat sairaanhoitajia lisää? jo nyt on pula hoitajista.
koulutetut hoitajat hakeutuvat muihin töihin kun työ on niin raskasta, sijaisia ei saada ja palkka on työn vaativuuteen, vastuuseen nähden huono!!!
taas joku joka ei tiedä yhtään millaista sh:n ja lh:n työ on, kehtaa verrata niitä kaupan kassaan!!!!
Lisäksi vielä jumalattoman pitkät lomat. Jos opeilla rahasta tiukkaa, voi mennä vaikka osaksi lomaa töihin.