Onko mielestäsi reilu kuukausi pitkä aika odottaa henkivakuutusrahoja omaisen kuoleman jälkeen?
Ihmettelen vaan kun sukulaiseni käy ihan kuumana asiasta. Jos oma läheiseni kuolisi eivät vakuutusrahat olisi ekana mielessä.
Kommentit (7)
Itseäni kyllä kiinnosti isän henkivakuutusrahojen saannin ajankohta. Niitä tarvittiin hautaamiseen, perunkirjoitukseen ym. Meille lapsille ei niistä paljon jaettavaksi jäänyt, joten ahneudesta ei ollut kyse.
Jos on vihannut sukulaistaan, niin onhan se pitkä aika ennenkuin pääsee Josen kanssa lakanoihin. Normaali ihminen jolla on tolkun välit sukulaisiin, ei kiirehdi. Aika harvalla nykyään on.
Ei ole aika eikä mikään kuukausi. Omasta kokemuksesta voin kertoa, että ei sen päätöksen odottaminen kovin kivaakaan ole.
Toisilla voi rahat olla oikeasti loppu, surussa vielä se korostuu.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole aika eikä mikään kuukausi. Omasta kokemuksesta voin kertoa, että ei sen päätöksen odottaminen kovin kivaakaan ole.
Uskon, että jos asiassa on epävarmuutta korvauksesta, niin sitten voikin olla pitkä aika.
Tässä on kyseessä Säästöhenkivakuutus, joka kyllä maksetaan kunhan hakemus on vaan käsitelty.
-ap
Ei ole pitkä aika.