Selvisikö mihin filistealaisten eainahkoja Saul tarvitsi Raamatussa?
1 Samuelin kirja kahdeksas luku : 25. Niin Saul sanoi: "Sanokaa Daavidille näin: 'Kuningas ei halua muuta morsiamenhintaa kuin sata filistealaisten esinahkaa, että kuninkaan vihollisille kostettaisiin'". Sillä Saul ajatteli kaataa Daavidin filistealaisten käden kautta.
26. Kun hänen palvelijansa ilmoittivat tämän Daavidille, miellytti Daavidia tulla näin kuninkaan vävyksi; ja ennenkuin määräaika oli kulunut umpeen,
27. nousi Daavid ja lähti miehineen ja kaatoi filistealaisia kaksisataa miestä. Ja Daavid toi heidän esinahkansa, täyden määrän, kuninkaalle, tullaksensa kuninkaan vävyksi. Silloin Saul antoi tyttärensä Miikalin hänelle vaimoksi.
Minkä ihmeet takia tämmöinen homma? Tietääkö kukaan? Uhrattiinko ne esinahat tulella vai mitä ihmettä?
Kommentit (10)
Halusivatko he niinkuin osoittaa valtaansa näin vainajillekin ? Yleensä edes vainajia kunnioitetaan kyllä.
Jos täällä on teologia niin selventäkää tätä. Kyseessä on senverran outo rituaali.
Esinahan poisto oli heille jollain tavalla tuttu juttu. Toisin kuin esim. silmän poisto. Ehkä siksi? Oli kevyt ja helppo kantaa, heh :)
Mutta huom. Saul oli Raamatun mukaan paha, kova kuningas, eikä tässä saanut ohjeita Jumalalta. Toimi oman narsistisen luonteensa mukaisesti.
Vierailija kirjoitti:
Esinahan poisto oli heille jollain tavalla tuttu juttu. Toisin kuin esim. silmän poisto. Ehkä siksi? Oli kevyt ja helppo kantaa, heh :)
Mutta huom. Saul oli Raamatun mukaan paha, kova kuningas, eikä tässä saanut ohjeita Jumalalta. Toimi oman narsistisen luonteensa mukaisesti.
Varsinainen chipsivarasto hyh hyh!
Ei tuommoiset tempaukset kyllä suosiota nosta muitten kansojen keskuudessa eikä sekään lasten tulella keitteleminen . Kammottavaa. Ympärillä olevat kansat vihastuivat israelilaisiin ihan syystäkin.
Vierailija kirjoitti:
Täydensi purkkavarastoaan.
Kai ne ensin edes pestiin ennekuin kuningas sai ne yöks.
On siinä morsiamella hintaa huh huh! Äijät kävi hönestä kauppaa ja mikä olikaan valuuttana? 200 kpl noita retaleita.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Täydensi purkkavarastoaan.
Kai ne ensin edes pestiin ennekuin kuningas sai ne yöks.
Nykyisin pure jenkki
Filistealaisten eivät ympärileikanneet lapsiaan kuten juutalaiset. Perustavaa laatua oleva ero ja syy halveksia toisiaan ja käydä uskonsotia.
David halusi Saulin tyttären. Ja Saul taas halusi päästä Davidista eroon. Saul järkeili, että asettamalla tyttären hinnaksi filistealaisten esinahkat, David lähtee niitä hankkimaan ja samalla häpäisee ja raivostuttaa filistealaiset, jotka kostoksi tappavat Davidin. Ja kun Saul ei ollut muutenkaan väleissä filistealaisten kanssa, hän usuttamalla Davidin heidän kimppuunsa, laski lyövänsä kaksi kärpästä yhdellä iskulla.
Esinahkat olivat siis vain katala juoni hankkiutua eroon kilpailijasta ja vihollisista. Siihen Saul niitä tarvitsi.
Siis jos tuommonen määrä esinahkoja kuin kaksisataa niin JOKIN TEHTÄVÄ NIILLÄ OLI. Koska oishan Saul voinut pyytää vaikka kaksisataa erilaista korvaa todistuksena kaatuneista ja olisi ollut vielä yksilöllisemmät kuin nuo nahanpalaset. Ei kyllä mikään ihme jos eivät iha suosituimmasta päästä olleet tuolloin israelilaiset jos tuommoisia juttuja?