Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suosittele koirarotua pihavahdiksi

Vierailija
08.03.2017 |

Maalle, tosin aika asutuksen keskelle. Pitäis pysyä irti pihassa, antaa ohikulkijoiden olla rauhassa, mutta pitää pihapiiriä silmällä ja ilmoittaa haukulla "oudoista" vieraista tai hiippareista. Ei saa olla agressiivinen, mutta ei tarviis nuohota joka vieraan sylissäkään.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rottweiler on kohtalaisen hyvä pihavahti.

Vierailija
2/5 |
08.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kleinspitz tai Mittelsbitz. Pysyvät reviirillään, antavat hyvin omistajalle kiinni käskystä. Eivät lähde puremaan yms. vaan nimenomaan ilmoittavat omistajalle, eli hyviä vahtikoiria, älkääkä taas sekoittako suojelukoiriin, sitähän ap. ei tarkoittanut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Corvo argentnino.

Vierailija
4/5 |
08.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletteko siis haluamassa "pelkkää" pihakoiraa? Asuisiko se kuitenkin yöt, huonot säät jne sisällä,ihmisten kanssa? Melko harva rotu on oikeasti niin itsenäinen, että viihtyisi itsekseen pelkässä vahdin toimessa. Ne rodut, jotka on niin itsenäisiä, esim. erilaiset vuoristokoirat, ovat taas sitten melko vaativia kasvatettavia, varsinkin jos ei ole koirista kokemusta.

Jos taas etsitte ns. ilmoittavaa vahtia, joka kuitenkin saa elää ihmisen kanssa normaalissa elämässä mukana (tosin et kyllä aloituksessasi edes sanonut, että koirasta mitään häkkikoiraa tulisikaan), niin pystykorvat ylipäätään ovat hyviä hälyttimiä, tosin osalla on metsästysvietti,mikä,voi vaikuttaa pihassa pysymiseen. Meillä on saksanpystykorvia, mittelspitzejä, ja niiltä ei jää kyllä mikään huomaamatta, mutta pysyvät pihassa, kun tuntuvat ymmärtävän aina rajan, minne ei saa mennä. Mittelit tosin ovat aikamoisia perskärpäsiä yleensä, mutta viihtyvät hyvin ulkona tutkimassa tonttia tai päivystämässä portailla tms. Nuorempi 3 v. jaksaa leikkiä palloilla yms itekseenkin vaikka puoli päivää :D

Ja noin yleisesti, koira kun koira kaipaa sitä ihmisen seuraa ja sosiaalista kanssakäymistä. Toivottavasti löydätte sopivan rodun pohtimisen päätteeksi :)

Vierailija
5/5 |
08.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa hankkia koirarotu pihavahdiksi. Se on hyvä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän viisi