matka keski-eurooppaan maaliskuun lopussa-vaatetus?
Pärjääköhän lenkkareilla ja kevättakilla? Lämpötila noin 8-10 astetta..kokemuksia ja viisastelijat jättäköön vastaamatta kiitos!
Kommentit (7)
Voi olla tosi lämmintä, joskus jopa t-paitakelit tai aika kylmääkin tai kaikkea siltä väliltä. :-) Illat ja yöt saattaa olla paljon kylmempiä auringon laskun jälkeen. Samoin päivisin voi heti kylmetä, jos ei aurinko paistakaan. Riippuu niin kohteestakin, minne menet?
Laita burkha. Perusteluja tähän ei varmaan tarvita. Oma syy jos et ole pukeutunut siveästi ja jotain tapahtuu. Keski-Eurooppaan voi suomalainen nainen mennä harjoittelemaan sitä, millaista täällä on viimeistään 10 vuoden päästä. Opeta lapsetkin käyttämään niqabia ja burkhaa!
🇺🇦🇮🇱
Kevyttoppatakki on paras. Aamut ja illat sekä varjokohdat ovat viileät. Takkia voi aina aukoa, mutta jos ei ole mitä laittaa päälle, niin pahempi juttu. Varuille voi käsitavaroihin heittää verkkatakin, jos päivällä ilma onkin lämpimämpi.
Mieti pärjäätkö tennareilla Suomessa samoilla lämpötiloilla?? Joulukuussa oli 8 astetta pk seudulla mutta ei tullut mieleenkään olla tennareissa.
Mihin päin olet menossa? Esim Amsterdamissa saattaa tulla yllättäen 20cm loskaa kuten meille kävi maaliskuussa muutama vuosi sitten. Pariisissa oli kerran toukokuussa 10 astetta lämmintä joten villapaita ja -sukat oli eka ostos "kevätlomalla". Tennareissa paleli ihan vietävästi!
Itse olen lähdössä Englantiin kuun lopussa ja ihan talvitakissa ja talvisaappaissa lähden.
Ei voi tietää. Keski-Euroopassa sateessa ja tuulessa 8 - 10 asteen lämpötila ei todellakaan olen "mukavan keväinen".
Olin joskus Italiassa huhtikuun alussa ja siellä oli ihan älyttömän kylmää ja tuulista. Takin alla villapaita, lämmin villahuivi ja hanskat olivat tarpeet, ei satanut vettä. Takin saa auki ja ylimääräisiä kerroksia on helppo riisua pois, jos onkin lämmintä.
Ei ole niin lämmintä kuin toivoisi.
Eli kerrasto alle ja pipo ja huivi.
Kerrospukeutuminen on aina hyvä.
Matkoilla kävellessä lenkkarit on aina hyvät, ehkä vedenpitävät? Kannattaa myös tutkia säätiedotukset ennen lähtöä.
Oltiin yks vuosi toukokuussa Pariisissa, oli ihan todella kylmä. Yksi vuosi huhtikuussa Wienissä ja hellelukemat. Ei noista keleistä voi tietää. Kerrospukeutuminen kunniaan. Lenkkarit on aina hyvät.