Lue keskustelun säännöt.
4H-työt teinillä
17.02.2017 |
Onko kenenkään teini tuollaisessa 4H-ringissä? Miten töitä tullut, tai siis tarjouksia? Mun Syksyllä 14 täyttävä haki sellaiseen. Haastattelu oli eilen ja puoli tuntia haastattelun jälkeen tuli viesti että koulutuspäivä lauantaina vaikka tyttö oli varma ettei pääse kun isompia kuulemma seuraavat haastateltavat.
Eli tekee kotitaloushommia, siivoamista, haravointia, eläintenhoitoa ja ehkä lapsenvahtikeikkaa.. Mun mielestä loistava homma. Tyttö vähän ujo mutta ihan itse soitti haastatteluajan ja hoiti homman kotiin.
Haluu siis tienata extraa kun aika kallis teinimaku, ei halua meiltä pummia kaikkeen rahaa.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Noissa töissä tienasin itse teininä pikkurahoja. Kävin n.klme keikkaa viikossa. Tienasin vähän, mutta sain runsaasti kokemusta ihmisten kohtaamisesta. Muutama hoitolapsi on nyt fbkaveri yli 20 vuotta myöhemmin ja vaihdamme kuulumisia.