Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Melatoniinin käyttö & heräilevä 6kk vauva

Vierailija
07.02.2017 |

Minulla ei ole mitään kokemusta unta parantavista valmisteista ja olen todella väsynyt. Energiaa ei unettomuuden takia meinaa löytyä ja päivisin käyn ylinierroksilla tämän takia. Lapsi syö yön aikana kerran pari (korviketta), nukkuu levottomasti ja saattaa pitää ääntä unissaan. Itse olen herkkäuninen ja kun herää, ei uni tule helposti. Korvatulpat ei auta. Vauva nukkuu omassa sängyssä.

Jos ottaa melatoniinin niin herääkö ruokaitkuun ja saako sitten unta vielä? Jos ei niin en tietenkään osta sitten niitä ja koitan sinnitellä.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
07.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä heräsin vauva tosin alkoi nukkumaan täysiä öitä jo selvästi nuorempana.

Vierailija
2/7 |
07.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Imetätkö päivisin? Sitähän ei imettäessä saa käyttää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
07.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä heräät, kannattaa ainakin kokeilla. Kannattaa myös kokeilla tuhdimpaa iltapalaa lapselle ja nukkumista tyystin eri huoneessa.

Vierailija
4/7 |
07.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle ihan neuvolasta suositeltiin tuota kun aloin stressaamaan että taas kohta pitää herätä ja uni kaikkosi. En jostain syystä uskaltanut ottaa. Huhhuh, olipa se rankkaa. Meillä valvottiin vuoden ikään asti kunnes lopetin imetyksen kokonaan. Nukuin siis pääsääntöisesti 45 min pätkissä vuoden ajan. Nyt 2 v heräilee pari kertaa yössä. Ei tunnu missään :) alan taas tunnistaa normaalin luonteenikin.

Vierailija
5/7 |
07.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Melatoniini on ns. Pimeähormooni jota elimistösi tuottaa itsekin. Se vain lisää sitä jo olemassa olevaa määrää (tai jotain) se ei ole samaa kuin unilääkkeet. Jos esim. Otat sen ja katselet tv:tä tai luet kännykkää sängyssä, ei se toimi koska on valot päällä ja olet aktiivinen.

Vierailija
6/7 |
08.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiito vastauksista, toiseen huoneeseen ei ole mahdollista mennä nukkumaan koska tämä on yksiö ja vauva on kokonaan korvikkeella. Viime yönä nukuin max tunnin ja tänään on nyt sitten migreeniä ilmassa. :/

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
08.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä käytän melatoniinia nukahtamiseen ja todellakin herään 3-vuotiaan öninöihin ja yninöihin siitä huolimatta. Siihen korvatulpat auttaa paremmin. Iltanukahtamiseen suosittelen kokeilemaan, mutta jos kyse on yöllisistä havahtumisesta ja uudelleen nukahtamisesta niin käsikauppamelatoniinin vaikutus ei riitä (reseptilla on saatavilla pitkävaikutteisempaa).

Melatoniini ei sovi imetyksen kanssa. Tosin silläkin on puoliintumisaikansa, aloitin (farmaseutin siunauksella) melatoniinin käytön kun imetin vielä kerran päivässä päiväunille eli 14-15h melatoniinin ottamisen jälkeen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi kuusi