ihana lomakapunki Thaimaassa: Ciang Mai
Ihastuin pohjoisen Thaimaan suurimpaan kaupunkiin min, että olen lomaillut siellä jo kahdesti. Toki monet muutkin matkailijat ovat sen löytäneet, koska hotellit ovat usein täynnä ja vanhassa kaupungissa viettää talvehtijat aikaa, mutta suomalaisia ei ole näkynyt. Miksiköhän?
Ilmasto näin talvella siellä on kuin suomen kesä. Pystyy kävelemään ja liikkumaan ilman että taintuu kosteuteen ja kuumuuteen.
Vanha kaupunki on kiinnostava, kapeiden kujien kaupunginosa joka on täynnä erilaisia pikku ravintoloita ja pieniä hotelleja, putiikkeja, tempoeleitä, joogakouluja mutta myös tavallista asutusta lasten kouluista alkaen. Siellä on kiva käveleskellä ja katsella ihmisiä.
Keskusta on kävelymatkan päässä sekin. Ja ne iltamarkkinat siellä joka ilta ovat täynnä shoppailua!
Parasta ruokaa olen syönyt chiang main ravintoloissa. Ja kolmasosan hintaan jostain Krabin riistohinnoista!
Mitään hiekkarantaa siellä ei tietenkään ole, mutta hotelleissa on, jos mahdollista, uima-altaat.
Kaupungista voi tehdä retkiä ympärille ja luonto on kiinostava. Ja kuten sanottua: Ylhäällä kunkuloilla sijaitseva alueen ilmasto on lämmin ja kuiva.
Thaimaalaiset itse muuttavat monet tänne pakoon etelän kuuminta kautta.
Kaupungissa on paljon kulttuuria ja toimintaa. Se on alueen pääkaupunki ja yliopistokaupunki tekee siitä nuorekkaan ja aktiivisen.
Haluaisi viettää siellä pidemmän aikaa kuin vain pari viikkoa. Viimeksi olin kuukauden ja silloin tein reissun vielä pohjoisemmaksi.
Nyt kun on märkää ja pimeää täällä kotona, alan suunnitella seuraavaa matkaani tuolle alueelle. Se piristää.
Kommentit (10)
Olen aivan täysin samaa mieltä alkuperäisen kirjoittajan kanssa. Kaupunki on paras kohde Thaimaassa aivan ehdottomasti.
Miellyttävä ilmasto, päivisin +26-30 ja illalliselle kun lähtee kävelemään, niin ilma on mukavasti 25 astetta. Kuiva ilma eikä saunankosteutta.
Hyviä retkikohteita kaupungin ympärillä vaikka miten paljon. Kuljetukset ja retkitoimnta toimii hyvin, eikä 30€ päiväretkestä ole paljon.
Tunnin kokovartalo- hieronta, joka vastaa teholtaan jtn kiropraktikolla käyntiä, maksaa 6€.
Ruoka on hyvää ja valittavaa riittää. Hinnat vertasin Bangkokin hintoihin ja niistä kolmasosan halvempaa, varmaan puhketin turistirysästä puolet.
Shoppailu edullista,ja jokailtaiset markkinat ovat täynnä löytöjä.
Ilman yöpaikkaa ei jää ikinä, valittavaa on. Halvin majapaikka minkä sielläpäin oli 3€/yö.
Myös hienoja hotelleja ja isoja resorteja löytyy.
Jos lähden lomalla Thaikkuihin niin menen tuonne. Suosittelen muillekin.
Lensitkö sinne Ciang Maihin Pancockin kautta?
Vierailija kirjoitti:
No kivahan se on kuukausi käydä käveleskelemässä missä tahansa vanhassa kaupungissa ja katsella maisemia.
Mitä tuommoinen matka maksaa? Miten sinne matkustetaan jos se on jossain vuorilla.
Ei kovin monella tavallisella perheellä ole aikaa eikä rahaa alkaa käyttäämään vähistä lomapäivistään aikaa jonnekin pitkien matkojen päähän. Vielä vähemmän kukaan lähtee seikkailemaan pienten lasten kanssa. Sen takia ne Phuketin lapsiystävälliset hotellit altaineen ja suorine lentoineen perille ovat suosittuja.
Enkä toisekseen halua lomalla semmoiseen paikkaan missä ei ole rantaa. En edes kotosuomessa.
Kyseessä ei ole mikään pieni vuoristokylä vaan yli 100000 asukkaan kaupunki jossa on mm. kansainvälinen lentokenttä.
Lensin ihan Bangkokiin ja siitä suorin pilvin marssin transferiin ja siirryin erittäin sujuvasti ja miellyttävästi lennolle Chiang Maihin.
Uudella kentällä on otettu huomioon transfer-matkustajat huenosti, eikä immigration ja muut passin leimasimet ole mikään jonotushelvetti enää.
En ymmärrä näitä, jotka vaatii sitä rantaa lomalleen. Aika harva siellä meressä sitten kuitenkaan käy, varsinkaan nykylapset. Hotelleissa voi valita uima-altaan ja jos vettä pitää olla, niin Chiang Main läpi virtaa joki. Samoin esim läheisessä Pai:ssa, hieno kohde sekin. Thaimaan julkkisten paikka lomalle.
Itse lennän Gelsinkistä knom penhiin.
Vierailija kirjoitti:
Lensin ihan Bangkokiin ja siitä suorin pilvin marssin transferiin ja siirryin erittäin sujuvasti ja miellyttävästi lennolle Chiang Maihin.
Uudella kentällä on otettu huomioon transfer-matkustajat huenosti, eikä immigration ja muut passin leimasimet ole mikään jonotushelvetti enää.En ymmärrä näitä, jotka vaatii sitä rantaa lomalleen. Aika harva siellä meressä sitten kuitenkaan käy, varsinkaan nykylapset. Hotelleissa voi valita uima-altaan ja jos vettä pitää olla, niin Chiang Main läpi virtaa joki. Samoin esim läheisessä Pai:ssa, hieno kohde sekin. Thaimaan julkkisten paikka lomalle.
Olen joskus 10v sitten käynyt Chiang Maissa, ihan ok paikka mutta tykkään enemmän meren läheisyydessä olevista kohteista ihan maisemien takia. En uimassa käy edes joka päivä.
Vuokrasin kaupungin läheisyydestä, mutta ulkopuolelta pienen bungalowin lomakylästä. Ihana vihreys , rauhallista, luontoa, upea paikka. Kuljetus kaupunkiin joka päivä jos halusi. Kävinkin kaupungissa vähän ostamassa koruja,( puolijalokiviä ja hopeaa), valkaisin ja puhdistin hampaat sekä kävin hyvässä hieronnassa. Niin ja leikkautin hiukset keskustan kampaamossa ja laitoin kynnet. Halpaa kuin mikä.
Vertasin ihan tavallisen pashmina-huvin hintaa siellä ja B-kokissa: Chian mai 100 bht, B-kok 390 bht. Revi siitä.
Mikä on nopein, turvallisin, järkevän hintainen tapa päästä Chiang Maihin Bangkokin lentokentältä? Kertokaa esimerkkejä miten te olette sen reissun tehneet, paljon kyyti maksoi bahteja?
Itse en lähde minnekään missä ei ole hiekkarantaa. Nautin myös eteläisemmän Thaimaan paahtavasta, trooppisesta kuumuudesta. Sellaista kun en täällä saa kokea koskaan. Mikään Suomen kesä ei matkakohteessa kiinnosta.
No kivahan se on kuukausi käydä käveleskelemässä missä tahansa vanhassa kaupungissa ja katsella maisemia.
Mitä tuommoinen matka maksaa? Miten sinne matkustetaan jos se on jossain vuorilla.
Ei kovin monella tavallisella perheellä ole aikaa eikä rahaa alkaa käyttäämään vähistä lomapäivistään aikaa jonnekin pitkien matkojen päähän. Vielä vähemmän kukaan lähtee seikkailemaan pienten lasten kanssa. Sen takia ne Phuketin lapsiystävälliset hotellit altaineen ja suorine lentoineen perille ovat suosittuja.
Enkä toisekseen halua lomalla semmoiseen paikkaan missä ei ole rantaa. En edes kotosuomessa.