Kuinka paljon hyvän äidin pitäisi leikkiä 1-vuotiaan kanssa?
Meillä se tilanne, että 1-vuotias on melkein aina joukon jatkona eli tutkii itsekseen jotain tai häärää isoveljensä läheisyydessä. Todella harvoin teen mitään ekstraa yhdessä hänen kanssaan. Isoveljen kanssa tehdään enemmän. Onko tämä huono juttu? Mitä pitäisi ja voisi tehdä 1-vuotiaan tytön kanssa?
Kommentit (5)
oma lukutuokio, palikoita, sormivärit, eläinkaupassa käytiin katsomassa kaloja ja samalla reissulla ostamassa ilmapallot jne. Kai vielä muistat, mitä esikoisen kanssa teit? Ei se sukupuoli mitenkään tuossa iässä vielä näy.
2
Siis käytiin syöttämässä sorsia läheisellä lammikolla.
2
Esikoista virikkeistin urakalla. Muskarit, jumpat, päivittäin laulu/leikki/lukutuokiot, aina vauvajumppaa vaipanvaihdolla. En mä jaksa enää :) Mutta jotain ehkä pitäisi tehdä tuon pienenkin kanssa ihan kahden. Kiitos vinkeistä!
ap
omat tuokiot joka päivä. Ja käyn myös molempien kanssa erikseen tekemässä kaikenlaista " omaa" .