Täällä joku kirjoitti muutama päivä sitten toiseen ketjuun, jotenkin siten, että "V***ttaa maksaa kusipappojen eläkkeitä ja hoitoa palvelutalossa"
Ymmärtääköhän hän itsekään, että hänkään ei ole nuori eikä työkykyinen ikuisesti, vaan hänkin on joskus "kusipappa" tai "kusimummo", jonka eläkkeet ja hoito palvelutalossa maksetaan veronmaksajien rahoilla.
Mutta jos tuo on hänen mielestään turha kuluerä yhteiskunnalle, niin hänhän voisi sitten tehdä yhteiskunnalle palveluksen ja olla itse nostamatta eläkkeitä eläkeikässä ollenkaan ja olla käyttämättä kaikkia vanhuksille tarkoitettuja palveluita.
Kommentit (3)
Enemmän mua vituttaa maksaa veroja jotka käytetään narkkien toimeentulotukeen.
Minun maksamiani veroja on käytetty alkoholistien kuntoutukseen, vihaamani tupakan aiheuttamien sairauksien hoitoon, känniabortteihin, poliitikkojen juopotteluihin, huumenuorten hoitoon, virkamiesten kavalluksiin, päihteitä käyttäneiden mielenterveyspotilaiden hoitoon jne. jne.
Ilahduttavassa maailmassa saisin valita, että maksamiani veroja käytettäisiin täyspäisten ihmisten opiskeluun, lasten parempaan hoitoon ja vanhusten ilahduttamiseen. Ikävä kyllä en saa päättää asiasta.
Jokainen meistä todellakin vanhenee, mutta joiltain tilanne unohtuu esimerkiksi itseä vanhempien ihmisten ulkonäön herjaamisessa. Herjaajien käytös kertoo heidän omasta taustastaan, perimästään ja kasvatuksestaan, joten he eivät välttämättä ymmärrä käyttäytyvänsä asiattomasti.
Aika ja sen kulku sekä siihen liittyvä vanheneminen on yksi varmimpia asioita elämässä, yhtä varmaa kuin kuoleminen. Mutta jostain syystä, osa ihmisistä elää ajattomuuden kuplassa. Ehkä se puhkeaa jossain vaiheessa, ja sitä kutsutaan aikuistumiseksi. Moni myös elää terveyskulpassa eikä usko koskaan vammautuvansa tai sairastuvansa. Mutta tämäkin kupla voi yllättäen puhjeta.