Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tukkoinen nenä ja kutiseva kurkku - hometta vai kuiva sisäilma?

Vierailija
19.01.2017 |

Muutettiin viime keväänä uuteen asuntoon, ja otsikossa mainitut oireet alkoivat syksyllä. Myös lapset valittelevat tukkoista nenää ja välillä kipeää kurkkua. Emme ole sairastelleet normaalia enempää, oikeastaan päinvastoin. Myöskään infektioita tai astmaoireita ei ole ilmennyt toistaiseksi.

Kurkku-nenä-oireita lukuunottamatta ei ole syytä olettaa, että asunnossa olisi kosteus- tai homeongelmaa. Mutta eihän sitä koskaan tiedä eikä paljaalla silmällä näe.

Sisäilma on kuitenkin nyt talvella ollut jotenkin "tunkkaisen" tai pölyisen oloinen sisään astuessa. Asunnon sisälämpötila on nyt lämmityskaudella ollut 22-24 astetta. Olen suunnitellut sellaisen ilmankostuttimen hankkimista, joka samalla suodattaisi epäpuhtauksia sisäilmasta.

Mutta mitäs luulette, voisivatko oireet olla ihan vaan kuivan ja asumisterveysohjeeseen nähden liian lämpimän sisäilman syytä?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
19.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

nosto, jos jollakin kokemusta

Vierailija
2/3 |
19.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi olla ihan vain kuivasta huoneilmastakin. Laittakaa ainakin makuuhuoneet viileämmäksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
19.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäisenä katsokaa, että asunnon ilmanvaihto toimii. Tuo tunkkaisuus viittaa siihen, että ei toimi ainakaan kunnolla. Esimerkiksi, jos teette ruokaa, meneekö ruoan käry esim. johonkin makuuhuoneeseen ja jää sinne pitkäksikin aikaa? Tällaiseen törmää usein.

Eli ilmanvaihto kuntoon. Sitä miten se tapahtuu, ei voi kertoa ennen kuin tietää miten ilmanvaihto on teillä hoidettu. Ennen tätä ei ainakaan mitään ilmankostuttimia. 

Tänä syksynä ja talvena on kyllä ollut ihmeen sitkeää viikkokaupalla kestävää kurkkukipua aika monella. Tiedä sitten mikä pöpö sitä aiheuttaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme kahdeksan