Urho Kekkonen oli kyllä aika dapper!
Kommentit (10)
Kekkosen aikana Sipilän kaltainen kuvatus ei olisi kelvannut edes eduskunnan vessoja siivoamaan :P
Olikohan vaatturin tekemät puvut vai mittatilauspuvut Kekkosella? Tai oliko Kekkosella pukeutumisneuvoja vai oliko hänellä vain muuten niin hyvä tyylitaju ja maku?
Vierailija kirjoitti:
https://ulkopolitist.files.wordpress.com/2012/03/kekkonen.jpg
Kyseisessä kuvassa, joka on otettu 1950-luvulla uuden hallituksen nimittämistilaisuudessa Kekkosen ollessa pääministeri, ovat ministerit pukeutuneina šaketteihin. Siihen kuuluvista raidallisista housuista on tullut sanonta ministerin raitahousut, koska maamme hallituksen jäsenet aina vuoteen 1966 saakka šakettiin pukeutuivat hallituksen nimittämistilaisuudessa, kuten tekee yhä Japanin hallitus. Rafael Paasion johtama sossujunttihallitus teki kuitenkin arvokkaasta ja hienosta perinteestä lopun. Yhä edelleen esiintyy kuitenkin sanapari 'ministerin raitahousut' ajoittain ministerivalintoja koskevissa uutisjutuissa joten jotakin on jäänyt siitäkin elämään. Itse omistan vintage-šaketin ja lounaspuvun (muistaako kukaan että viime syksynä palstalla kerroin sellaisia etsiväni) ja jos politiikkaan pääsen, tulen niitä sopivissa tilanteissa käyttämään, herättäen henkiin tämän hienon perinteen.
Kekkonen.
Kekkonen.
Kekkonen.
Kekkonen.
Kekkonen.
...
Kekkonen.
Kekkonen.
Kekkonen.
Kekkonen.
Kekkonen.
.....
Kekkonen.
Kekkonen.
Kekkonen.
Kekkonen.
Kekkonen.
Kekkonen.
Kekkonen.
Kekkonen.
Kekkosella oli saunassa selänpesijöinä aina alle 20- vuotiaita naisia. Äijä pisteli nuoria heitukoita paljaalla pimperoon. Siinä oli tosimies.
https://ulkopolitist.files.wordpress.com/2012/03/kekkonen.jpg